Piezoelektrik ve triboelektrik pansumanlar, elektrik alanları oluşturarak yara iyileşmesini ve doku rejenerasyonunu kolaylaştırma konusunda önemli bir gelişme olacak. Bu elektrik üreten iyileşmeye yardımcı bandajlar ile ilgili yeni bir çalışma Science and Technology of Advanced Materials dergisinde yayınlandı.

Tayvan’daki bilim adamları, elektrik üreten, yara iyileşmesini ve doku yenilenmesini hızlandırabilen küçük pansumanlardaki en son gelişmeleri paylaştı. 20. yüzyılın ortalarından sonlarına kadar bilim adamları, bir elektrik alanıyla dokuyu uyarmanın yara iyileşmesini iyileştirebileceğini keşfettiler. Mevcut araştırmalar, harici elektrikli ekipman olmadan bunu başarabilecek küçük yamalar geliştirmeye odaklanmış durumda.

Bu teknolojiler için aday malzemeler, mekanik strese maruz kaldığında elektrik akımı üreten piezoelektrik malzemelerdir. Bunlara kuvars, ipek, ahşap, kemik, saç ve kauçuk gibi doğal malzemeler de dahil. Kuvars analogları, seramikler ve polimerler gibi sentetik malzemeler de piezoelektriktir.

Bu alanda test amaçıyla birçok teknoloji geliştirildi. Bir araştırma ekibi, bir polidimetilsiloksan matrisi üzerinde çinko oksit nanoçubuklarından kendi kendine çalışan bir piezoelektrik nanojeneratör kullanırken, diğer bilim insanları ise lokal enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olmak için solunum hareketlerinden elektrik üreten bir triboelektrik nanojeneratör (TENG) ve antibiyotik yüklü TENG yamaları kullandı.

Konuyla ilgili konuşan Tayvan’daki Ulusal Tsing Hua Üniversitesi’nden biyomühendiz Zong-Hong Lin, “Piezoelektrik ve triboelektrik nanojeneratörler, hafiflikleri, esneklikleri, elastikiyetleri ve biyouyumlulukları nedeniyle kendi kendine yara iyileşmesi için mükemmel adaylar. Ancak klinik uygulamalarında hala birkaç darboğaz var. Gelecekteki hedefimiz uygun maliyetli ve yüksek verimli, pratik klinik uygulamaları için pansuman sistemleri geliştirmek” dedi.

OKUYUN  Tüm varyantlara karşı etkili 'kendini geliştirebilen' ilk aşı geliyor!