Çin, ABD’yi en güçlü bilgisayarları elde etme yarışında geride bıraktı. Çin’in 2 yeni süper bilgisayarından biri olan Zuchongchi 2.1, diğer tüm süper bilgisayarlardan 10 milyon kat daha hızlı çalışıyor.

Neredeyse tüm gelişmiş ülkeler, süper bilgisayarlar üzerinde çalışıyor. Kuantum hesaplama alanı da hızla büyüyor ve ABD, Çin gibi ülkeler en güçlü kuantum bilgisayarlarına sahip olmak için rekabet ediyor. Çin, ABD’de dahil olmak üzere rekabette büyük bir adımla öne geçerek 2 yeni süper bilgisayarıyla önemli bir avantaj elde etti.

İki yeni süper bilgisayar, Zuchongzhi 2.1 ve Jiuzhang 2.0, Çin’in rakiplerini geride bırakmasına ve en güçlü kuantum bilgisayarları inşa etme yarışında kuantum avantajı kazanmasını sağladı. Bu bilgisayarlar, birleri ve sıfırları (veya bitleri) değiştirmedikleri için geleneksel bilgisayarlardan farklıdır, bunun yerine aynı anda bir, sıfır ve hem bir hem de sıfırı temsil edebilen kuantum bitleri (veya kübitler) kullanırlar.

Global Times’ın yakın tarihli bir raporuna göre, bu kuantum bilgisayarlar Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (USTC) araştırmacıları tarafından üretildi ve ülkenin süper iletken kuantum hesaplama ve fotonik kuantum hesaplamada avantaj kazanmasına yardımcı olacak.

Photo: Courtesy of University of Science and Technology of China

Ne kadar güçlüler?

Yeni kuantum süper bilgisayarların ilki, 66-qubit programlanabilir süper iletken bir kuantum bilgisayar olan Zuchongchi 2.1’dir. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarının 10 milyon katı hızda çalışırken, Google’ın Sycamore süper bilgisayarının kaldırabileceğinden yüz kat daha karmaşık hesaplamalar yapabilir. Bu, Zuchongchi 2.1’in dünyadaki en hızlı kuantum bilgisayarı olarak konumunu sağlam bir şekilde pekiştiriyor.

Benzer şekilde, şu anda prototip formunda olan Jiuzhang 2.0, 113 tespit edilmiş fotona sahipir. Yükseltilmiş versiyon, fotonik kuantum bilgisayarın bir septilyona (bin) kadar Gauss Bozonu Örneklemesi yapmasına izin verir. Her iki bilgisayar da günümüz süper bilgisayarlarından kat kat daha hızlı.

OKUYUN  Amazon Prime'nın nisan ayındaki orijinal içerikleri belli oldu