Araştırmacılar, 250 milyon yıl önceki bir oksijen olayını, Dünya’nın en büyük yok oluşuyla ilişkilendirmeyi başardı.

Gezegenin deniz yaşamının %96’sının ve kara hayvanlarının %70’inin öldüğü Dünya tarihindeki en büyük yok oluş, bir oksijen olayıyla ilişkilendirildi. Dünya’da şimdiye kadar meydana gelen en büyük yok oluş olayı, 250 milyon yıl önce Permiyen döneminin sonunu işaret ediyordu ve şimdi Florida Eyalet Üniversitesi’nden (FSU) araştırmacılar tarafından Nature Geoscience‘da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre , ani bir yükseliş ve ardından bir düşüş. okyanusun oksijen seviyeleri, kitlesel yok oluş olayıyla aynı zamana denk geldi.

Çalışmanın baş yazarı ve FSU lisansüstü araştırma görevlisi Sean Newby, ” Çevrenin daha az oksijenli hale geldiğini ve yok oluş olayına yol açtığını gösteren daha önce yapılmış çalışmalar var, Ancak bunun kademeli bir değişim olduğu varsayıldı. Bu hızlı oksijen artışı olayının yok oluşun başlangıcına den geldiğini ve ardından indirgeyici koşullara geri dönüldüğünü görmek çok şaşırtıcı.”

Araştırmacılar okyanusun oksijen içeriğinin azaldığını zaten biliyorlardı, ancak yeni bulgu oksijen seviyelerindeki ani artıştı. Peki, ani yükselişe ne sebep oldu? Araştırmacılar henüz herhangi bir şeyi doğrulayamadılar ancak spekülasyonlar, ani yükselmeye neden olan yüzlerce yıllık volkanik patlamalara işaret ediyor ve ardından patlamalar yavaşladıkça, okyanusun oksijen seviyeleri düştü.

Konuyla ilgili detaylı kaynak için tıklayın. (İngilizce)

OKUYUN  Hangi markalar hayvanlar üzerinde deney yapıyor? -VİDEO