The Quarterly Journal of Economics’te yayınlanan bir araştırmaya göre, fazla uyumak sanıldığı kadar yararlı değil. Uyku kalitesi, uyku saatinin fazla olmasından daha önemli

Hindistan’ın Chennai şehrinde 452 düşük gelirli işçiyle yapılan araştırmaya göre, öğleden sonra yapılan kestirmelerin gece boyunca fazladan bir saat daha uyumaktan çok daha yararlı olduğu bulundu.

Çalışmadaki ölçümler son dönemlerde uyku döngülerinin izlenilmesinde kullanılan hareket sensörleri aktigraflarla yapıldı. Araştırmacılar, insanların her gece en az yarım saat daha fazla uyumalarını sağladılar ve gözlem yaptılar. Sonuçlarda beklenen yararlardan hiçbiri görülmedi.

MIT’den Frank Schillbach şunları söyledi: “Gece fazladan uyumanın ölçülen sonuçlar üzerinde hiçbir olumlu etkisini görmedik. Bu sürpriz oldu.”

Karar verme, esenlik, üretkenlik gibi unsurları içeren sonuçlarda, gönüllülerin geceleri ortalama 31 kez uyandıkları gözlemlendi. Bu bağlamda uyku kalitesinin, uyku süresinden daha önemli olduğu ortaya çıkarıldı.

Katılımcıların yarısından da gün içinde yarım saat kestirmeleri istendi ve gözlem yapıldı. Bunun sonucunda birkaç olumlu sonuç ortaya çıktı; üretkenlik, bilişsel işlev ve psikolojik iyilik halinde gelişmeler kaydedildi. Ancak iki deneyde de gönüllülerin çalışma süreleri düştü. İşçiler, kestirmek için harcadıkları zamanları daha üretken ve istekli olmalarına rağmen telafi etmek istemediler.

Çalışmada, bu tarz çalışmaların dünya üzerindeki gelişmiş, gelişmekte olan veya geri kalmış bütün ülkelerde yapılması gerektiği de vurgulandı. Uzmanlar, gelecekteki çalışmaların uyku süresinden ziyade uyku kalitesine odaklanabileceğini ve düşük gelirli ailelerde karşılaşılan stres ve endişe gibi psikolojik faktörlere karşı yararlı olabileceğini düşünüyor.

OKUYUN  Koronavirüs kanserli hastalarda iyileşmeye mi yol açıyor?