Gelişen teknoloji ile birlikte uzay çalışmalarının arttığına şahit oluyoruz. Bu kez yeni haber Çin’den geldi. Çin, Mars gezgininin en geç çarşamba gününe kadar gezegene iniş yapacağını duyurdu. Şubat ayında, uzay aracı ve beraberindeki gezgin Mars’ın yörüngesine giriş yapmıştı.

Çin Ulusal Uzay Ajansı’nın yaptığı açıklamalara göre Tianwen-1 uzay aracı, Kızıl Gezegen’in yörüngesine giriş yaptığından beri oldukça büyük miktarda bilimsel veri topladı. Zhurong gezgini Tianwen-1 görevinin parçası ve bu gezgin Utopia Planita isimli buzul bölgesine iniş yapması hedefleniyor. Bilim insanları, bu bölgenin eski bir okyanus olduğunu düşünüyor.

Çin uzay çalışmalarında iddialı

Çinli yetkililer, ay gezginine yerel ateş tanrısı Zhurong’un adını verdiklerini duyurmuştu. Bu gezgin ise yaşam belirtisi bulabilmek için farklı teknolojilerden yararlanacak. Bu projenin başarılı olması durumunda Çin, Mars’a gezgin indirebilen ikinci ülke olacak. Şu ana kadar ise sadece ABD, Mars’a uzay aracı göndermeyi başarabilmişti.

Tianwen-1 göreviyle ilgili açıklama yapan Çin Bilim ve Teknoloji Derneğinin Gezegenler Arası Keşif Baş Danışmanı Ye Peijian, iniş için 14 Mayıs Cuma gününü beklenmesi gerektiğini belirtti. Sizce Çin uzay çalışmalarında başarılı olabilecek mi? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayınız.

OKUYUN  Huawei kullananlar dikkat! Kritik gün 2 Haziran