ABD’nin teknolojik hakimiyetine meydan okumak isteyen Çin, yeni planlarıyla teknoloji konusunda liderliği almayı hedefliyor. Çin’in teknoloji endüstrisi, ABD’nin ticaret politikaları ve pandeminin ekonomik belirsizliklerinden büyük bir şekilde etkilenmişti. Ancak Çin yakın gelecekte tekrar yükselişe geçmek için oldukça kararlı

Çin’in yıllık parti toplantısında “genel kalkınma” başlığında teknolojiyi ilerletmek adına beş yıllık bir plan hazırladı. Yapay zeka, biyoteknoloji, yarı iletkenler ve kuantum hesaplama gibi alanlarda laboratuvarlar oluşturacak olan Çin, eğitim programlarının teşvikini de artırmayı planlıyor.

 

Çin hükümeti, 2021’de temel araştırmalara yapılan harcamaları yüzde 10,6 artıracağını ve 10 yıllık bir araştırma stratejisi oluşturacağını açıklamalarına ekledi. Çin’in 5G kullanılabilirliği ve ürettiği yapay zeka araştırmaları hacmi gibi bir dizi teknolojik avantajı bulunuyor. Bunların yanı sıra tamamen sürücüsüz taksilerin gerçek müşterilere hizmet verdiği birkaç ülkeden biri.

ABD’nin ticaret kısıtlamaların dolayı Huawei ve ZTE gibi şirketler bir takım aksaklığa uğramıştı. ABD ayrıca genel olarak teknoloji araştırmalarına liderlik ediyor ve Biden yönetimi 5G, AI ve elektrikli otomobiller için yapılan ilerlemelere yönelik harcamaları artırmakta. Çin eğer Amerikan’ın çabalarına karşı çıkmazsa teknoloji konusunda geride kalma riski bulunuyor.

OKUYUN  Casper'ın yerli ve milli telefonu VIA F20 piyasaya çıktı!