Çin’in Chang’e-5 uzay aracı, tarihi bir başarıya imza atarak Ay-Dünya transfer yörüngesine girmeyi başarmıştı.  Ay’daki görevini başarıyla tamamlayan uzay aracının, 17 Aralık günü Çin’e döndüğü belirtidi.

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden yapılan açıklamada, yörünge ve dönüş araçlarından oluşan kısımdaki 150N gücündeki dört motor, Ay’ın yüzeyine 230 kilometre mesafedeyken ateşlenerek 22 dakika boyunca çalıştırıldığı ayrıntılarına yer verildi. Aracın, hedeflenen yörüngeye başarıyla yerleştiği belirtildi.

Uygun zaman geldiğinde ise yörünge ve dönüş araçları birbirinden ayrılacak. Yörünge, iniş ve dönüş araçları ile yükseltici olarak 4 kısımdan oluşan Chang’e-5, 24 Kasım’da uzaya fırlatılmıştı. Yörünge ve dönüş kısımları, dün yörüngedeki ilk manevrasını tamamlamıştı.

Görevi Ay’dan örnek toplamak ve Dünya’ya getirmek olan araç, yaklaşık 8 ton ağırlığında. 2-3 hafta önce Çin, Ay’dan kaya ve toprak örnekleri toplamak amacıyla uzay aracı Chang’e 5’i Ay’a fırlattı. Yapılan başka bir açıklamada temel amacı Ay’dan örnek toplamak ve örnekleri incelenmek üzere Dünya’ya getirmek olan aracın Ay’ın yörüngesine girdiği duyurulmuştu.

Uzay aracı, 23 Kasım Pazartesi günü Çin’den fırlatılmıştı. Ay’a olan yolculuk, 28 Kasım’da uzay aracının Ay’ın yörüngesine girmesiyle birlikte toplam 112 saat sürdü. Çin uzay ajansına göre Chang’e 5, 112 saatlik uçuşun ardından Ay yüzeyinden yaklaşık 400 kilometre yükseklikte bir yörüngeye girdi.

Verilen bilgilere göre uzay aracı, Ay yörüngesine girebilmek için motorunu yaklaşık 17 dakika boyunca ateşledikten sonra gerekli frenleme ve hız azaltma işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi. Yörüngede hız ve açı düzeltmelerini içeren birtakım manevraların ardından Ay yüzeyine iniş yapılması planlanıyor.

Uzay aracı başarılı olursa Çin, 1976’dan bu yana Ay’dan alınan örnekleri Dünya’ya getiren ilk ülke olacak. Bundan önceki teslim görevi Luna 24 tarafından Sovyetler Birliği adına gerçekleştirilmişti. Görevin başarılı olması halinde Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’dan örnek toplayıp başarılı bir şekilde Dünya’ya getiren üçüncü ülke konumuna erişecek.

OKUYUN  Fortnite 15 Kasım'da Çin'de kapatılıyor

Chang’e 5, Dünya’ya döndü!

Alınan son bilgiye göre, Çin’in 24 Kasım’da Ay’dan numune toplaması için gönderdiği “Chang’e 5″görevini tamamlayarak, sorunsuz biçimde Dünya’ya dönmeyi başardı. Çin Ulusal Uzay İdaresi, (CNSA) 4 Aralık’ta ayın yüzeyinden kalkış yapan aracın, 13 günlük yolcuğun ardından Dünya’ya ulaştığını duyurdu.

CNSA, uzay aracının Kuzey Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Siziwang Banner’a Pekin saati ile 01.59’da başarılı şekilde iniş yaptığını duyurdu. Chang’e 5, 1970’den bu yana Ay’dan Dünya’ta numune getiren ilk uzay aracı oldu.

Chang’e 5’in Ay’dan yaklaşık 2 kilogram numune toplaması planlanırken, ne kadar numune topladığına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Başarılı inişin ardından Çin, ABD ve Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’dan Dünya’ya örnek getiren 3. ülke unvanına sahip oldu. Öte yandan Chang’e 5 Ay’a 5 yıldızlı kırmızı Çin bayrağını dikmişti.