Birleşik Arap Emirlikleri, kavurucu sıcaklıklarla boğuşuyor. Dubai’de 50 dereceyi gören termometreler yaşamı zorlaştırmaya devam ediyor.

Ülke yönetimi kuraklığa karşı önlem için 2017 yılında dokuz farklı yapay yağmurlama projesine 15 milyon dolar yatırım yapmıştı. Bu yatırımlar sonuç verdi. Pazar günü Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ulusal Hava Durumu servisi, yaşanan şiddetli yağışların görüntülerini paylaştı. Paylaşılan görüntülere göre, yaşanan yoğun yağış sel baskınlarına bile sebep oldu.

Projeler etkilerini gösteriyor

Yapay yağış oluşturmak ve yağış miktarlarını artırmak için insansız hava araçlarıyla bulutlara elektrik yükü veriliyor. Bu sayede statik elektriğin birbirini çekme mzelliği gibi bulutların içinde yer alan yağmur damlaları da birbirleri ile birleşerek ağırlık oluşturuyor ve yağmur olarak yer yüzüne düşüyor.

Günümüzde yapay yağmur üretimi, gümüş iyodür türünde kimyasalların bulutlara ateşlenmesi ile de yapılabiliyor. Fakat bulutlara elektrik verilme operasyonu herhangi bir kimyasal madde kullanımını gerektirmediği için daha güvenilir bir yöntem olarak biliniyor. Birleşik Arap Emirlikleri yapılan yatırımın yavaş yavaş işleyişini görmeye başladı ve bu yöntemin dünyada kuraklık ile başa çıkmaya çalışan bölgeler içinde ışık tutacağı düşünülüyor.

OKUYUN  Dünyanın en derin havuzu Dubai'de açılıyor: İşte tarihi