John Hopkins Üniversitesi‘nden yayınlanan bir araştırmaya göre, bir robot insanlardan herhangi bir yardım almadan domuzlarda “anahtar deliği” bağırsak ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi.

Laparoskopik veya anahtar deliği cerrahisi, cerrahların, yüksek düzeyde beceri gerektiren ve çok az hata payı olan bir teknik olan küçük kesikler yoluyla bağırsakları ve diğer organları dikmesini gerektirmektedir. Ekip, özellikle zorlu bir ameliyat prosedürü olan bağırsağın iki ucunu birleştirerek işleri daha zorlaştıracak bir koşul seçti.

Genel olarak yumuşak doku cerrahisi, karmaşık olması nedeniyle robotlar için zorludur. Bununla başa çıkmak için STAR robotu, son derece doğru görselleştirmeler sağlayabilen özel dikiş araçları ve son teknoloji görüntüleme sistemleriyle donatıldı.

Spesifik olarak, robotlara rehberlik edebilmesi için yapısal ışık tabanlı üç boyutlu endoskop ve makine öğrenimi algoritması bulunmaktaydı. John Hopkins profesörü Jin Kang, “Akıllı cerrahi robotları daha akıllı ve daha güvenli hale getirmek için gelişmiş bir üç boyutlu yapay görme sisteminin gerekli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bunun da ötesinde STAR, ‘en az insan müdahalesi ile yumuşak dokuda bir cerrahi planı planlayabilen, uyarlayabilen ve uygulayabilen’ ilk robotik sistemdir.

John Hopkins‘ten kıdemli yazar Axel Krieger, “Robotik anastomoz, yüksek hassasiyet ve tekrarlanabilirlik gerektiren cerrahi görevlerin, cerrah becerisinden bağımsız olarak her hastada daha fazla doğruluk ve hassasiyetle gerçekleştirilmesini sağlamanın bir yoludur. Bunun, daha öngörülebilir ve tutarlı hasta sonuçlarıyla hasta bakımına demokratik bir cerrahi yaklaşımla sonuçlanacağını varsayıyoruz.” dedi.

Değerli düşüncelerinizi yorumlarda biz Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Robot süpürgeler casusluk için kullanılabilir!