Her geçen gün teknoloji ile bilim insanları yeni çalışmalara imza atıyor. Bilim insanları, düşünceleri hızlı bir şekilde yazıya aktaran beyin cihaz geliştirildi. Hareket etme veya konuşma yeteneğini kaybetmiş insanlarla, beyin-bilgisayar arayüzü iletişimi yeniden sağlayabilir.

BrainGate birliği, geliştirdiği bu sinirsel arayüzü geliştirdi. Ekip, beyin aktivitelerinin bilgisayar komutlarına dönüştürülmesi üzerine çalışıyor. Bu araştırmanın sonuçları ise dergide yayınladı. Deneyde ise felçli biri, akıllı telefonda yazı yazan biriyle aynı hızda cevap verdi.

Dakikada 90 karakter hız

Bilim insanları çalışmalarıyla ilk kez, insan düşüncelerini oldukça yüksek hızlarda doğrudan bir bilgisayara aktaran beyin-bilgisayar cihazı geliştirdi. Bu çalışmanın neticesinde, zihinsel el yazısını anlık olarak ekrandaki metne dönüştürmek mümkün oldu.

El yazısıyla ilişkili sistem beyin sinyallerini kaydeden yerleşik bir sensöre sahip. Böylece, arayüz sinyalleri eş zamanlı olarak 90 karakter hızında bilgisayara aktarıyor. Bu çalışmanın kritik bir bölümünü yöneten Dr. Leigh Hochberg, çalışmaya yönelik açıklamalarda bulundu.

Bu çalışmanın, ağır konuşma ya da motor bozuklukları olan kişiler için hızlı iletişimi sağlayabileceğini belirtti. Açıklamanın devamında ise; “El yazısının sinirsel kodununun hızlı ve doğru şekilde çözülmesi, klinik olarak yararlı sinir teknolojilerinin geliştirilmesinde heyecan verici yeni bir bölüme işaret ediyor.” ifadelerini kullandı. siz bu çalışma ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Bitmek bilmeyen Youtube reklamları nasıl engellenir?