Colossal ismindeki bir ABD’li biyobilim ve genetik şirketi, nesilleri 4 bin yıl önce yaşayan dev canlılar mamutları hayata geri döndürmek için hazırlıklara başladı.

Jurassic Park filmindeki gibi dinozorlar yerine mamutları yeniden hayata döndürmek mümkün olabilir mi? ABD’li biyobilim ve genetik şirketi Colossal bu soruya cevap vermek üzere çalışmalara başladı. Son buzul çağında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’da farklı türleri yaşayan, 4,5 m boy ve 8 ton ağırlığa kadar varan mamutlar geri getirilmeye çalışılıyor.

İklim değişiklikleri ve aşırı avlanma nedeniyle soyları tükenen dev canlılar, ABD merkezi Colossal şirketi tarafından geri getirilebilmek için 15 milyon dolarlık bir fon toplamayı başardı.

DNA’lar toplanarak embriyo üretilecek

Biyobilim ve genetik şirketi Colossal, mamutları geri getirebilmek için 15 milyon dolarlık fon topladı. Bilim insanları, mamut melezlerin DNA’larını toplayarak laboratuvar ortamında embriyo üretmeye çalışacak.

Teksaslı teknoloji girişimcisi Ben Lamm önderliğinde kurulan Colossal, mamut melezinin yeniden doğmasının nesli tükenen diğer türler için de umut olabileceğini söyledi.

Lamm, “Amacımız sadece mamut melezlerini geri getirmek değil, aynı zamanda başarılı bir şekilde farklı melez sürülerini Kuzey Kutbu bölgesine geri getirmek” dedi.

OKUYUN  Koronavirüsle mücadele için 'yapay güneş' teknolojisi