Yarım mil kalınlığındaki buzu delip Antarktika’daki Filchner-Ronne Buz Sahanlığı’nın altına bakan araştırmacılar, yanlışlıkla buzlu kıtanın altındaki bir kayanın üzerinde gizlenen garip yaratıklara rastladılar. İngiliz Antarktik Araştırması’ndan kutup bilimcilerinden oluşan bir ekip, GoPro kullanarak, 4000 fitten fazla derinlikte bir kayayı inceledi ve o korkunç görünümlü sapların canlı olduğunu keşfettiler.

Frontiers in Marine Science dergisinde Pazartesi günü yayınlanan araştırma makalesinde, Antarktika’da hareketsiz hayvanları belgeleyen ilk araştırma oldu. Ekibin süngerler ve muhtemelen diğer omurgasızlar olarak tanımladığı üç “süspansiyon besleyiciyi” keşfettiler. Keşif, Weddell Denizi kıyısındaki sahanlıkta sondaj yapan bilim adamları için bir sürpriz oldu. British Antarctic Survey’in baş yazarı ve Biyocoğrafya araştırmacısı Huw Griffiths, bir basın açıklamasında “Bu keşif, fikirleri farklı bir yöne iten ve bize Antarktika deniz yaşamının inanılmaz derecede özel olduğunu gösteren şanslı kazalardan biridir,” dedi.

Açık okyanusta derinlikte yaşam bulmak alışılmadık bir şey değil, ancak 160 mil içeride, buz tabakasının altında, önceki araştırmalar hiç durağan yaşam keşfetmemişti. Sadece hareketli canavarların Antarktika’nın altında böyle bir yeri işgal ettiğine inanılıyordu çünkü abisal karanlıkta ciddi bir besin eksikliği olduğuna inanılıyordu. Araştırmacılar 22 ayrı hayvan bulsa da öğrenecek daha fazla çok şey var.

Frontiers in Marine Science’te yayınlanan makaleye buradan erişebilirsiniz


Kayanın sol tarafında göze çarpan saplar araştırmalar doğrusunda buz tabakası yüzeyinin 4000 fit altında bulunuyor.

“Keşfimiz yanıtlardan daha çok soruları gündeme getiriyor, örneğin oraya nasıl geldiler? Ne yiyorlar? Ne zamandır oradalar?” Griffiths merakını daha fazla saklayamayarak bu sözleri dile getirdi .

 

İngiliz Antarktika Araştırması

Araştırmacılar bazı tahminler yapıyor ve belki de yaratıkların uzun vadede, tıpkı açık okyanustaki yaratıkların hidrotermal menfezler ve balina düşmeleri arasında “zıplayabildikleri” gibi, derinlerdeki taşlar arasında “adalarda gezinerek” hayatta kalabileceklerini öne sürüyorlar. İklim değişikliği ve az yaşam nedeniyle de risk altında olabilirler.

OKUYUN  Çin, uzaylı sinyalleri tespit ettiğini iddia etti!

Bu yaratıklar ve çevreleri hakkında daha fazla bilgi öğrenmek biraz zor gibi gözüküyor. Bilim adamları yalnızca küçük cepleri delerek bilgi edindiler ve ekip, şu ana kadar analiz edilen toplam alanın bir tenis kortu ile karşılaştırılabilir – yaklaşık 200 metrekare. Buz tabakası habitatları 1,5 milyon kilometrekareden fazla alanı kaplamaktadır.

Griffiths, “Bunları incelemek ve sahip olduğumuz tüm yeni soruları yanıtlamak için yeni ve yenilikçi yollar bulmamız gerekecek” dedi.