Almanya’da bilim insanları, yaklaşık 47 milyon yıl öncesinde var olduğu belirlenen sineğin, karnının polenlerle dolu olduğunu keşfettiler. Fosilin midesinde dört farklı tipte polen tespit edildi.

Bilim adamları Almanya’da Frankfurt yakınlarındaki Messel çukurunda çalışırken, 47 milyon yıl önce yaşayan fosil sinekleri keşfettiler. Messer Çukuru 56-36 milyon yıl önceki kalıntıları keşfetmek, 20 milyon yıl boyunca dünyada neler olduğunu anlamak ve aynı zamanda dünyanın en zengin bölgesi olması açısından en önemli araştırma alanlarından biri.

Yeni keşfedilen 47 milyon yıllık geçmişe sahip sinek fosili, araştırmacılara birçok farklı yoldan önemli veriler sağlıyor. Fosil daha önce keşfedilmemiş bir türe ait ve küçük hortumu da insanların ilgisini çekmiş durumda. Bilim insanlarına göre, bu minik hortum muhtemelen kafanın içinde gizleniyor.

Fosil, dönemin doğal yapısı ve bitki türleri hakkında bilgi toplanmasını sağlıyor

Günümüzde genellikle arıları en önemli polen taşıyıcısı olarak görsek de, modern memelilerde başlayan ilk modern memeli türleri arasında Eosen döneminde başlayan ana türün sinekler olduğu artık biliniyor. Polenle beslenen sinekler, bitkilerin üremesini sağlamak için aynı zamanda polen taşıyorlar. Sağladıkları bilgiler, bitki türlerini ve dönemin doğal yapısını açıklığa kavuşturacak.

Yeni keşfedilen bu fosilin midesinde dört farklı polen türü bulundu. Midede sarmaşık ve söğüde benzer bitki türleri bulunmuş ve elektron mikroskobu ile incelenmiş. Bu bitki türlerinden elde edilen çıkarımlara göre, bu minik sinek yemek için uzun mesafeler uçmayacağı gibi, sarmaşık ve ormanlarla çevrili göllerin etrafında da yiyecek arayabilir. Bu, sinek ömrü boyunca bölgenin ne tür bir yapıya sahip olabileceği hakkında bilgi sağlayacak.

OKUYUN  O ülke Delta varyantı yüzünden tam kapanma kararı aldı!