Sydney Üniversitesi‘nden 21 yaşındaki bir öğrenci, kuantum hesaplamayla ilgili en yaygın sorunlardan birini ilk akademik makalesinde çözmüş olabilir ve bu muhtemelen teknolojinin kalıcı olarak çalışma şeklini değiştirebilir.

ABC Avustralya’dan gelen yakın tarihli bir rapora göre, ikinci sınıf fizik öğrencisi Pablo Bonilla‘nın onlarca yıllık kuantum hesaplama sorununu çözebilecek kodu, Yale Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’ndeki araştırmacıların hatta e-ticaret devi Amazon’un AWS platformunun ilgisini çekti.

Yale Üniversitesi’nin kuantum araştırma programından yardımcı doçent Shruti Puri’ye göre, 21 yaşındaki gencin yazdığı kod “dikkate değer hata düzeltme özellikler” içeriyor ve bunların tümü, kodda neredeyse yirmi yıldır kullanılmakta olan basit bir değişiklik sayesinde. Puri, ABC Avustralya’ya “Bu yeni kodla ilgili beni şaşırtan şey onun saf zarafeti” dedi.

Bonilla’nın ortak yazarı Ben Brown’a göre, yaygın olarak kullanılan bir çipte yalnızca “çok küçük değişiklikler” yapıldı, fakat çip “çok daha iyisini yapmaya” başladı ve 20 yıldır kimsenin bunu fark etmemiş olması oldukça şaşırtıcı. Dr Brown ayrıca ABC Avustralya’ya öğrencisinin “önden liderlik ettiğini” ve uzun bir yol kat edeceğinden hiç şüphesi olmadığını söyledi.

Bilgisayarlar son birkaç on yılda çok daha hızlı hale gelirken, araştırmacılar, sorunları normal bir bilgisayardan daha hızlı çözmek için kuantum mekaniğini kullanan kuantum bilgisayarlar üzerinde çalışıyorlar. Kuantum bilgisayarlar ayrıca sağlık hizmetleri, teşhis, araştırma, finans, ticaret, meteoroloji, lojistik, pazarlama, tarım, güvenlik ve savunma ve çok daha fazlasıyla ilgili sorunları çözmek için çok sayıda hesaplama yapmak için geliştirilmekte.

OKUYUN  Akciğerleriniz ne kadar güçlü? Bu nefes testi ile ölçün