Henüz 9 yaşında: Stephen Hawking ve Einstein IQ'suna sahip Henüz 9 yaşında: Stephen Hawking ve Einstein IQ'suna sahip
Yeni bir bilimsel araştırmaya göre, DNA'nın dört ana bileşeninin tümü, uzaydan gelen kayalarda tespit edildi. Bu bulgular, yaşamın yapı taşlarının meteoritler tarafından Dünya'ya gelmiş olabileceğini ortaya çıkardı. Hokkaido Üniversitesi'nde profesör olan Yasuhiro Oba liderliğindeki bilim insanları, üç karbonlu göktaşında eser miktarda sitozin ve timin tespit ettiklerini söyledi. Nature Communications dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, dünyadaki en erken yaşam formu meteorlar tarafından Dünya'ya geldi. Ekip, Avustralya, Oklahoma ve British Columbia'ya inen çeşitli göktaşlarından örnekleri analiz ettikten sonra bir araştırma gerçekleşti. Yasuhiro Oba'nın ekibiyle yaptığı açıklamalarda şunları söyledi;
"Bu çalışma, çeşitli meteoritik nükleobazların, erken Dünya'da DNA ve RNA'nın yapı taşları olarak hizmet edebileceğini gösteriyor. Laboratuvar tabanlı analiz ve model simülasyon çalışmaları ile birlikte önümüzdeki on yıla baktığımızda, artık nükleobazlar ve bunların oluşum yolları dahil olmak üzere meteoritik organiklerin moleküler dağılımlarının daha eksiksiz bir şekilde anlaşılmasına yaklaşıyoruz."
NASA'nın OSIRIS-REx gibi gelecek yılki numune misyonlarının, karbonlu bir asteroitten Dünya'ya bozulmamış örnekler getirecek olması bilim dünyasında iple çekiliyor. Temel olarak, bu görevler Dünya'daki yaşamın nasıl başladığını anlamaya yardımcı bir adım olacak. Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.