Bilim insanları, yıllarca süren çalışmalardan ve birçok deneme yanılmadan sonra fare embriyolarını rahim dışında büyütmek için yeni bir yöntem geliştirdiler. Yeni yöntemle, genlerin gelişimin erken bi...

Tesla, insansı robotu Optimus için tanıtıma hazırlanıyor! Tesla, insansı robotu Optimus için tanıtıma hazırlanıyor!
Bilim insanları, yıllarca süren çalışmalardan ve birçok deneme yanılmadan sonra fare embriyolarını rahim dışında büyütmek için yeni bir yöntem geliştirdiler. Yeni yöntemle, genlerin gelişimin erken bir aşamasında nasıl bir etkiye sahip olduğunu açıkça görülüyor. Nature'da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bilim insanları, fare embriyolarını rahim dışında büyütmek için yeni bir yöntem geliştirdiler. Geliştirilen yöntem sayesinde bilim dünyası, genlerin etkilerini gelişimin erken bir aşamasında gözlemleme şansına sahip olacak. Şu anda, memeli embriyo gelişimini inceleme yöntemleri, kurbağalar veya şeffaf yumurtlayan balıklar gibi memeli olmayan hayvanlarda süreci gözlemlemek veya kesilmiş fare embriyolarından statik görüntüleri yakalamak ve bunları birleştirmektir.

Rahim dışında embriyo büyütmek

Bilim insanları, yeni yöntemi mükemmelleştirmek için yedi yıl boyunca deneme yanılma yoluyla çalıştılar. Tüm bu çalışmalar karşılığını verdi ve erken evredeki embriyolar rahim dışında büyüdü. Yeni yöntemde, normal olarak gelişen fare embriyoları 6 gün boyunca rahim dışına yerleştirilebilir (20 günlük gebelik süresinin yaklaşık üçte biri). Bu 6 günlük sürenin ardından, fare embriyoları vücut hatlarını ve görünen organları temizledi. Altı günü kapsayan yeni yöntem iki adımdan oluşuyor. İki gün süren ilk adımda bilim insanları, rahme yerleştirildikten hemen sonra birkaç günlük fare embriyoları ile işleme başlıyor. Bilim insanları, embriyonun iki ve üç katmana katlandığı ve iç, orta ve dış olmak üzere üç katmana bölündüğü embriyonik gelişimin ilk aşamasını kopyalar. Embriyolar, gelişimin bir sonraki aşamasına geçerken farklı çevresel gereksinimlere ihtiyaç duyar. Bu noktada ikinci adım başlar. İlk aşamada bilim insanları, besin çözeltisine yerleştirdikleri embriyoyu bir laboratuar kabına alıp besin çözeltisi ile birlikte küçük bir laboratuvar bardağına yerleştirirler. Belirtildiği gibi, bu çözelti, annenin kanı plasentaya akmadan büyüyen embriyoların besinlerle yıkanmasına yardımcı olur. Araştırma sırasında bilim insanları ayrıca gaz, oksijen ve karbondioksit miktarını ve basıncını kontrol etmeyi öğrendiler.