Elektrikli otomobil sektörünün öncü markası Tesla, otonom sürüş teknolojileri için yapay zeka verilerinin işleneceği yeni süper bilgisayarını tanıttı.

Elektrikli otomobillerin yanında otonom sürüş teknolojisiyle de öne çıkan şirket, bu teknolojiyi sunabilmek için süper bilgisayarlara ihtiyaç duyuyor. 2021 Bilgisayar Görüşü ve Örüntü Tanıma Konferansı sırasında önemli bir sunum gerçekleştiren Tesla’nın yapay zeka bölümü patronu Andrej Karpathy, dünyanın en güçlü beşinci süper bilgisayarı olarak karşımıza çıkan Tesla’nın bir süredir üzerinde çalıştığı Dojo adlı süper bilgisayarın öncüsü yeni süper bilgisayarını duyurdu.


Tesla bu süper bilgisayarı hem otonom sürüş teknolojilerini geliştirmek amacıyla yapay zekayı eğitmek için hem de Tesla otomobillerinden gelen devasa miktardaki veriyi işlemek için kullanacak.

Teknik özellikler

Tesla süper bilgisayar toplam 5760 GPU’dan oluşan 8 adet A100 80GB’dan oluşan 720 düğüm, 1.8 EFLOPS işlem gücü (720 düğüm x 312 TFLOPS-FP16-A100 x düğüm başına 8 GPU), 10 PB kapasite sunan 1.6 TBps NVME depolama, 640 Tbps toplam kaydırma kapasitesi gibi standart bilgisayarlar ile karşılaştırmanın dahi mümkün olmadığı özellikler barındırıyor.

Karpathy, Tesla’nın asıl ses getirecek süper bilgisayar projesi olacak Dojo hakkında bir detay paylaşmazken; sinir ağlarını eğitmek için daha iyi optimize edilmiş bir süper bilgisayar olacağını söyledi.

OKUYUN  Türkiye'de ilk kez Delta Plus varyantı görüldü!