Ekran kartı piyasasında NVIDIA ve AMD’ye yeni bir rakip geliyor. Intel, yüksek performanslı ekran kartları üreteceği ARC markasını resmen duyurdu. Intel ARC’ın ilk ekran kartı modeli 2022’nin ilk çeyreğinde çıkacak.

Ekran kartı piyasasının iki yalnız devi NVIDIA ve AMD’ye dev bir rakip daha geliyor. Intel, ARC markasıyla artık ekran kartı piyasasında rekabet eden üçüncü marka olacak. Intel, yüksek performanslı ekran kartlarını geliştireceği marka olan Intel ARC’ı duyurdu. Şirketten yapılan ilk açıklamalar heyecan verici.

Battlemage, Celestial ve Druid

DG2 ismiyle dedikodularını duyduğumuz Intel’in yüksek performanslı ekran kartı, Alchemist ismiyle önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde piyasada olacak. Hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlar için geliştirilecek olan Arc ekran kartları AMD ve NVIDIA’ya rakip olacak. Intel ARC’ın yeni gelecek olan ekran kartlarına Battlemage, Celestial ve Druid isimleri verilecek.

Yukarıdaki videoda Intel’in yeni ekran kartlarının bazı oyunlarda nasıl çalıştığını gösteren görüntüler yer aldı. Performans detaylarının bilinmediği ekran kartlarının videoda sıkıntısız çalıştığı söylenebilir.

Intel ARC ekran kartlarıyla bizleri neler bekliyor?

apılan açıklamaya göre Intel’in Arc ekran kartları, ağ gölgelendirme, değişken oranlı gölgeleme, video çözünürlüğü yükseltme ve gerçek zamanlı ışın izleme teknolojilerini sunacak. En önemlisiyse Intel, NVIDIA’nın DLSS ve AMD’nin FideltyFX Super Resolution teknolojilerine meydan okuyacak yapay zeka destekli bir örnekleme teknolojisi sunacak.

Basitçe açıklamak gerekirse: Bu teknoloji sayesinde NVIDIA’nın ve AMD’nin teknolojilerinde olduğu gibi oyunlar, aslında çok daha düşük çözünürlükle çalıştırılacak. Bu sayede oyunda elde edilen performans en üst düzeyde olacak. Fakat bu düşük çözünürlük oyuncuya yansıtılmayacak. Ekran kartı, bu çözünürlüğü çok daha yüksek bir çözünürlüğe taşıyacak (örneğin 1080p’den 2K’ya). Çözünürlüğün büyültülmesiyle bozulan görüntü, ekran kartının yapay zekası sayesinde düzeltilecek.

OKUYUN  Bütçe dostu Honor Tablet X7 tanıtıldı