Geçtiğimiz günlerde kararlı sürümü piyasaya resmi olarak çıkan Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11, henüz tam anlamıyla stabil görünmüyor. AMD Ryzen işlemci kullanan bilgisayarlarda Windows 11 kaynaklı performans düşüşü tespit edildi.

Ryzen işlemcilerde önemli performans kaybı

AMD’nin destek sayfasında yaptığı açıklamada, Windows 11 yüklenen bilgisayarlarda iki farklı sorun tespit edildiği açıklandı. Bunlardan en önemlisi CPU’nun L3 önbellek gecikme süresinin belirsiz bir sebeple üç kat artması. AMD’ye göre bu, yüzde 3-5 oranında sistem performansı düşüşüne sebep oluyor. Espor oyunlarında bu düşüş yüzde 10-15’e kadar çıkıyor.

İkinci hata ise 65W TDP değerinin üzerinde çalışan 8 ve üzerinde çekirdekli işlemcilerde yaşanıyor. CPU iş parçacıklarını yoğun şekilde kullanan uygulamalar belirsiz bir sebeple Windows 11 ile çalışırken performans sorunu yaşıyor.

Düzeltme yolda

Yapılan açıklamada “AMD ve Microsoft, bilinen sorunları yazılım güncellemeleriyle çözmek için beraber çalışmaktadır” denildi. AMD geliştirilmekte olan düzeltme güncellemesinin ilerleyen günlerde yayınlanacağını belirtirken, müşterilerine Windows 10’un desteklenen bir sürümünü kullanmaya devam etmelerini söyledi.

OKUYUN  Windows"Aygıt Yöneticisi" nasıl kullanılır öğrenmek ister misiniz?