Sinema dünyası her geçen gün gelişiyor, büyüyor ve daha çok kültürlü hale geliyor. Son yıllarda yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen cinsiyet eşitlsizliği konusunda henüz bunu söylemek mümkün değil.

Sinema dünyasında kadının temsili konusunda hala tartışmalar sürüyor ve gözle görülebilir bir gelişme kaydedilebilmiş değil. Son 10 yılda, kadınların sinema dünyasında ikinci planda görülmesi konusunda daha yüksek sesle tartışmalar yapılmakta ve bir şeylerin değişmesi için girişimler mevcut.

Tüm bu gelişmeler bağlamında Bechdel Testi kavramını da sıkça duymaya başladık. Peki bu Bechdel Testi nedir?

Bechdel Testi nedir? Kuralları nelerdir?

Bechdel testi olarak bilinen ölçüm kriteri, kadınların kurgusal eserlerde nasıl yansıtıldıklarını sorgulamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Ölçümün yapıldığı noktaya göre;

1- Bir eserde en az iki kadın karakter olmalıdır
2- Bu iki kadın karakterin birbirleriyle diyalogları olmalıdır
3- Bu diyalogların en az bir tanesi erkekler hakkında olmamalıdır.

Aslında bu kurallar oldukça basit gibi görünse de piyasadaki filmlerin yarısından fazlası bu basit testi geçemiyor ve kadın karakterlere bir kimlik vermiyor. Kısacası iki kadın en az bir etkileşiminde bile erkekelr dışındaki bir konu hakkında konuşturulmuyor.

2022-07-25 11_33_21-Window

Test ilk olarak 1985 yılında Alison Bechdel'in Dykes to Watch Out For kitabında iki kadın karakterin film değerlendirme kriterlerinden bahsetmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu diyalog Bechdel tarafından akadaşı Liz Wallace ile olan bir konuşmasından esinlenerek yazmıştır. 

Bu testin önemine geldiğimizde, sinema dünyasında şu an kadınlar konusunda yapay bir duyarlılık söz konusu. Tıpkı LGBT konusunda olduğu gibi. Burada önemli olan nokta, kadın karakterlerin ya da bir benzer şekilde LGBT karakterlerin sayısının bir filmde ya da yapımda fazla olması değil, bu karakterlerin yanısıtılış biçimi. 

s6245h93cb10e074c9d556db892acdbb2ef46baf8ac152_

John Wick 5'in çekimleri başladı! John Wick 5'in çekimleri başladı!

Bechdel testi tam da bu noktada çok basit bir biçimde kadınların nasıl yansıtıldığını ve onlara bir karakter verilip verilmediğini gösteriyor. Gördüğümüz karakterler bir erkek fantezisi ürünü mü, yoksa gerçekten bir kimliğe sahip karakterler mi?

Bu testi geçemeyen filmlerin kötü bir film olduğu anlamı çıkarılmaması gerekiyor. Sadece önemli bir kalite kriterinden yoksun oldukları anlamına geliyor.