HU Sen liderliğindeki araştırma grubu, 2020 yılında Çin'in Chang'e-5 ay görevi sırasında toplanan Ay örneklerini analiz ederek uzay aracı tarafından toplanan camların su içerdiğini tespit etti. HU, "Bu bulgular, ayın yüzeyindeki camlarının ve güneş sistemindeki diğer havasız cisimlerin, güneş rüzgarından türetilen suyu depolayıp uzaya salma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor" dedi.

ay (2)

Nature dergisinde yayınlanan araştırma, bir göktaşı Ay'ın yüzeyine çarptığında oluşan darbeli cam boncukların yüzey boyunca büyük miktarda su tutabileceğini öne sürüyor. Ayrıca makale açıklamasında, "Ay topraklarının derinliklerinde hidratlı bir katmanın var olduğu ve Ay'da küresel olarak bir su döngüsünü geçirdiği öne sürüldü. Ancak, bu hidratlı katman için henüz bir rezervuar tanımlanmadı" diyor.

Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti! Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti!

Son araştırmalar, güneş rüzgarının asteroitlerin yüzeyini yakarak, güneş rüzgarından gelen hidrojen iyonlarıyla birleşerek su oluşturabilen oksijeni dışarı atmasına neden olduğunu öne sürüyor.

Editör: Enes Sapmaz