Önümüzdeki dönemlerde NASA, 1970 yıllarında Apollo programının sona ermesinden bu yana gerçekleşmeyen hedefini gerçekleştirmeyi planlıyor. İlk test aşamasını gerçekleştirecek olan NASA, görevlerinin ilk aşama olması nedeniyle testlerinde insanlara yer vermeyecek.

nasa ay'a ipad gönderecek (2)-2

Uzun yıllar ardından Dünya'nın uydusu Ay’a ayak basmayı amaçlayan NASA, uzaya iPad gönderecek. Apollo görevinden beri Ay’a uzun aradan sonra yeniden dönecek olan ABD uzay ajansı, ilk büyük testi temsil edecek olan Artemis 1 görevi için hazırlanmaya başladı. Ay'a insansız şekilde gönderilecek olan uzay aracı, yeni bir atılımla gerçekleşecek. NASA'nın paylaştığı bilgilere göre, Artemis 1 görevinde iPad cihazına yer verilecek.

NASA, Ay'a iPad götürecek

NASA, iPad’i çeşitli testler yapmak için Ay’a göndermeyi planlığını belirtti. NASA’nın iPad’e yer vermesinin arkasında yatan neden ise, Amazon Alexa sesli asistanıyla ilgili testlerin Orion uzay aracı içinde gerçekleştiriliyor olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle belirtilen sesli komutların, uzay aracıyla ilgili bilgileri daha hızlı ileteceği iddia edildi.

nasa ay'a ipad gönderecek (1)

Orion konsolunun orta kısmında özelleştirilen bir donanım ve tablet yer alacak. Ayrıca uzay aracında, WebEx video konferans hizmeti, kontrol merkezinden video ve ses yayınlamak için de tanınan Alexa’ya yer verilecek.

nasa ay'a ipad gönderecek (1)-1

Deprem anları sosyal medyada paylaşıldı: İşte o korkunç anlar - VİDEO Deprem anları sosyal medyada paylaşıldı: İşte o korkunç anlar - VİDEO

NASA bu durumu şu şekilde açıkladı: "Astronotların uçuş durumu ve uzay aracı yönü, su kaynağı seviyesi veya pil voltajı durumu gibi telemetri hakkında basit sesli komutlarla bilgi alabilecekleri bir gelecek hayal edebiliyor.”

İlk görevin amacı ise ideal bir yörünge haritası saptamak

 Artemis ile yüklenen nakliye aracının 122 metre boyunda olacağını belirtti. Mürettebatsız bir görev olmasına rağmen, Artemis INASA'yı ay yüzeyine geri götüren bir dizi adımda ilk olmaya hazırlanıyor. Ana hedefi, gemide astronot bulundurmaya hazırlanan gelecek yılların misyonları için ideal bir yörünge haritasını çıkarmak olacak.