Vela pulsarı, en güçlü yıldız patlaması olarak kaydedildi Vela pulsarı, en güçlü yıldız patlaması olarak kaydedildi

NASA, Ay'ın yüzeyinde habitat ve yollar inşa etmemizi sağlayacak uzay asansörü teknolojilerinin gelişimi için sözleşmeler bile yayınlamıştı. Ancak, bahsi geçen yeni keşfi göz önüne getirince, bu tarz uçuk projelerin uzun süreler boyunca gerçekleşeceği pek mümkün gözükmüyor. 

ay ve dünya-1

Bilim insanları 1969'da Ay'a monte edilen panneler sayesinde, Ay'ın yılda 3,8 cm oranında gittikçe gezegenimizden uzaklaştığını keşfettiler. Bu inanılmaz keşif, NASA'nın Dünya ve Ay arasındaki mesafeyi ölçmesine izin veren Apollo Misyonu sırasında yapılmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde bilim insanları, Ay'ın uzaklaştığı konusunu kesin olarak doğruladı.

ay ve dünya-2

Université du Québec à Montréal'den Profesör Joshua Davies'e göre eğer Ay yörüngesi sabit olsaydı, yaklaşık 1,5 milyar yıl önce Dünya ile çarpışacağını  açıkladılar. Bu durumun 'Milankovitch döngüleri' adı verilen bir olayla alakalı olduğunu belirten bilim insanları, Dünya'nın yörüngesindeki küçük değişikliklerin gezegenin aldığı güneş ışığını etkilediğini belirtti. Bu döngüler, gezegenimizin iklimi üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Bilim insanlarının açıklamarına göre, eski tortuları araştırarak Dünya'nın 'yalpalamasını' ölçülebilir ve ayın ne kadar uzakta olduğu anlaşılabilir.