Avrupa Tüketiciler Derneği, TikTok'un kullanıcı haklarını ciddi şekilde ihlal etmesine karşı şikayette bulundu.TikTok, son zamanlarda eski ABD Başkanı Donald Trump ile gizlilik sorunları il...

Twitter, 'Notlar' adlı özelliğini duyurdu! Twitter, 'Notlar' adlı özelliğini duyurdu!

Avrupa Tüketiciler Derneği, TikTok'un kullanıcı haklarını ciddi şekilde ihlal etmesine karşı şikayette bulundu.

TikTok, son zamanlarda eski ABD Başkanı Donald Trump ile gizlilik sorunları ile mücadele etti, ancak bazı departmanlardan tepkiler almaya devam ediyor. Avrupa Tüketici Derneği, kullanıcı haklarını ciddi şekilde ihlal ettiği gerekçesiyle Çin'in kısa video uygulaması TikTok hakkında Avrupa Komisyonu ve Ulusal Tüketiciyi Koruma Dairesi'ne şikayette bulundu.

TikTok çocukları korumak için yeterli değil

Avrupa Tüketiciler Birliği'nin açıklamasında, dernek Avrupa'daki 32 ülkeden 44 tüketici koruma derneğini bir araya getirdi. Bu uygulama çocuklar ve gençler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır ve AB tüketicilerini her yönden ihlal etmektedir. Çocukları gizli ve uygunsuz reklamlardan korur. Avrupa Tüketiciler Derneği, yetkilileri TikTok'un politikaları ve uygulamalarının kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesini talep etmeye çağırdı. Genel Müdür Monique Goyens, TikTok'un sadece birkaç yıl içinde Avrupa'da milyonlarca kişi tarafından kullanılan en popüler sosyal medya uygulamalarından biri haline geldiğine dikkat çekerek, “Çocuklar TikTok'u seviyor ancak şirket onları korumak için herhangi bir önlem almadı. Biraz eğlenceli, bilmeden reklam panosu olmalarını istemiyoruz”  ifadesini kullandı.