Küresel ısınma artık etkisini hayatımızda daha fazla göstermeye başladı ve aşırı sıcaklar ile ilgili yeni araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Bu araştırmalar bize geleceğimizin çok da parlak olmadığı gerçeğini her seferinde gösteriyor. Son olarak ise aşırı sıcakların nasıl yaşamımızın merkezinde olacağını gösteren bir araştırma yayınlandı.

Yapılan yeni araştırmaya göre, en olası senaryoda, insanlık olarak iklim hedeflerimizi ıskalayacağız ve bu nedenle de tropik bölgelerde yılın en azından yarısında sıcaklıkların insanlar için aşırı yüksek olacağı günler yaşanacak. Yani 'aşırı sıcaklar' artık insanların 'yeni normali' olacak.

Dünya'nın sıcaklığı giderek artacak

Araştırmanın baş yazarı olan Harvard Üniversitesi'nden Lucas Vargas Zeppetello, yaptığı açıklamada "Hareketlerimize çeki düzen vermezsek, milyarlarca insan gerçekten daha önce hiç görmediğimiz yüksek sıcaklıklara aşırı seviyede maruz kalacak." ifadesini kullandı. Bu ifadelerle birlikte çalışmada ortaya konulan verileri inceleyince durumun ne kadar ciddi olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

world-maps-showing-the

Korku filmlerinden fırlamış gibi gözüken bir köpekbalığı keşfedildi! Korku filmlerinden fırlamış gibi gözüken bir köpekbalığı keşfedildi!

Bilim insanları,  2100 yılında gezegenimizde yaşanacak iklim değişikliğini matematiksel modeller kullanarak ortaya koymaya çalıştı.  Çalışmada iki kritik sıcaklık seçildi: 39,4 derece ve 51 derece. Bu sıcaklıklardan 39,4 derece tehlikeli, 51 derece aşırı tehlikeli nokta olarak seçildi. 51 derece gibi inanılmaz bir sıcaklığıon kontrol noktası olarak seçilmesi bile durumun ciddiyetini gösteriyor.  51 derece gemi kazanı gibi yerlerde çalışan kişiler için yazılan mevzuatların tehlikeli diye belirttiği bir sıcaklık.

Araştırmacılara göre 2100 yılında Paris Anlaşması'nın 1,5 derecelik iddialı hedefini tutturmak pek de mümkün olmayacak. Bu hedefe ulaşabilme ihtimalimiz yalnızca binde 1. 2100 yılında ise gezegenimizin sıcaklığı 3 derece artacak. Bunun sonucu olarak da tropik bölgelerde yılın 6 ayı yüksek sıcaklıklarla geçecek. Hemen her bölgede de aşırı sıcak hava dalgaları görülecek.