Bloomberg'in haberine göre, Avrupa'da yaşayan iPhone ve iPad kullanıcıları artık üçün parti uygulamaları App Store dışındaki yerlerden de indirebilecek.

Avrupa Komisyonu, teknoloji sektöründeki haksız rekabeti ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Apple cihazlarda Type-C şarj girişi kullanılması kararını onaylayan komisyon, şimdi yeni bir karara daha imza attı. Buna göre,  Apple, üçüncü parti uygulama mağazalarına ve dışarıdan uygulama yüklemeye izin verecek.

Tek tip şarj girişinden sonra şimdi de App Store kararı

28 Aralık 2024’te yürürlüğe girecek yasa ile Avrupa ülkelerinde satılacak iPhone'larda Type-C girşişi zorunluluğu olacak. Şimdi ise Apple'ın haksız rekabet yaratmasını önlemek amacıyla yeni bir karara imza atıldı.

Yazılım mühendislerinin, kullanıcıların üçüncü taraf yazılımları App Store’u kullanmadan iPhone’larına ve iPad’lerine indirmelerine izin verecek yeni bir karar alındı. Böylece geliştiriciler uygulamalarını App Store'a yüklemeden %30'a varan Apple komisyonundan kaçınabilecek. 

Apple bu kararın karşısında, üçüncü parti yüklemelerin tüketicilerin cihazlarına güvenli olmayan uygulamalar yükleyebileceğini ve mahremiyeti baltalayabileceğini savunuyor. Ancak Avrupa Birliği Komisyonu'nun kararının kesin olduğu ve gelecek yıl çıkacak iOS 17 güncellemesi ile yeni kararın uygulanmaya başlanacağı belirtiliyor.

appstore-1

Android telefonlara iMessage desteği veren uygulamanın başına gelmeyen kalmadı! Android telefonlara iMessage desteği veren uygulamanın başına gelmeyen kalmadı!

Apple, App Store dışından uygulama indirilmesi kararını Avrupa dışındaki kullanıcılara açmayı planlamıyor. Kararın Türkiye'de nasıl uygulanacağı da belirsiz.

Analistler, şirketin App Store dışında yüklenen uygulamalar için güvenlik gereksinimleri zorunlu kılıp kılmayacağını da değerlendirdiğini belirtti. Bu durum, Apple tarafından doğrulamayı ve potansiyel olarak AB’nin Dijital Pazarlar Yasası hedeflerini geçersiz kılabilir.

Son olarak Apple, DMA’nın üçüncü taraf ödeme sistemlerine izin verme gerekliliğine uyup uymayacağına veya iMessage’ı diğer mesajlaşma servisleriyle birlikte çalışabilir hale getirip getirmeyeceğine henüz nihai bir karar vermedi. Ancak şirket, kamera, NFC ve daha fazlası dahil olmak üzere üçüncü taraf uygulamalara daha fazla erişim imkanı sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.

Editör: Burak Karahan