1974'te çiftçiler, Çin'in Shaanxi eyaletindeki mütevazı bir tarlada tüm zamanların en önemli arkeolojik keşiflerinden birine rastladılar. Kazı sırasında kilden yapılmış bir insan figürü parçaları buldular . Bu buzdağının sadece görünen kısmıydı. Arkeolojik kazılar, alanın, binlerce gerçek boyutlu pişmiş toprak asker ve savaş atı modelleriyle dolu bir dizi mağarayı ortaya çıkardı.

Ortaya çıkan şey Terrakotta Ordusu ya da Toprak Askerler olarak da anılan, MÖ 221'den 210'a kadar hüküm süren Qin hanedanının müthiş ilk imparatoru olan Qin Shi Huang'ın yakınlardaki mozolesini koruyan heykellerdi.

Mozoleyi çevreleyen nekropolün (Nekropol, arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölgeye verilen isimdir.) büyük bir kısmı araştırılırken, imparatorun mezarı, etrafını saran büyük entrikalara rağmen hiçbir zaman açılmadı. Ve bu mezar 2000'i aşkın yıldır hiç açılmamıştı.

Qin Shi Huang

Peki arkeologlar Çin’in ilk imparatorunun mezarını neden açmıyor?

Bu tereddütün ardındaki ana neden, arkeologların kazının mezara nasıl zarar verebileceği ve hayati tarihsel bilgileri kaybedebileceği konusunda endişe duymalarıdır. Şu anda, mezara girmek için yalnızca yapıya zarar verebilecek arkeolojik teknikler kullanılabiliyor ve bu da onarılamaz hasara neden olma riski yüksek. 

Bunun en açık örneklerinden biri, Heinrich Schliemann'ın 1870'lerde Truva kentinde yaptığı kazılardır. Aceleciliği ve saflığıyla, çalışmaları ortaya çıkarmak için yola çıktığı şehrin neredeyse tüm izlerini yok etmeyi başardı. Arkeologlar sabırsızlanıp aynı hataları tekrar yapmak istemiyorlar.

Bilim insanları, mezarın içine bakmak için bazı zarar vermeyen teknikler denemeyi ortaya attı. Bunlardan biri, Dünya atmosferindeki atomlarla çarpışan kozmik ışınların atom altı ürünü olan ve gelişmiş bir X-ışınları gibi yapılardan geçebilen müonları kullanmaktır. Ancak, görünüşe göre bu tekliflerin çoğu hayata geçirmekte yavaş kaldı. 

Mezarı açmak çok daha acil ve ölümcül tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Qin Shi Huang'ın ölümünden yaklaşık 100 yıl sonra eski Çinli tarihçi Sima Qian tarafından yazılan bir yazıda, mezarın herhangi bir davetsiz misafiri öldürmek için tasarlanmış  bubi tuzaklarına bağlı olduğunu belirtiyor.

Yazıda şöyle denilmiş:

"Yüz memur için saraylar ve manzaralı kuleler inşa edildi ve mezar ender eserler ve harika hazinelerle dolduruldu. Zanaatkarlara, mezara giren herkese ateş etmeye hazır yaylar ve oklar yapmaları emredildi. Cıva, Yangtze ve Sarı Nehri ve büyük denizi simüle etmek için kullanıldı ve mekanik olarak akmaya ayarlandı” 

2.000 yıllık pruva silahları başarısız olsa bile, bu açıklama, mezar kazıcılarını bir zehirli sıvı cıva selinin yıkayabileceğini gösteriyor. Bu kulağa boş bir tehdit gibi gelebilir, ancak bilimsel araştırmalar mezarın etrafındaki cıva konsantrasyonlarına baktı ve tipik bir kara parçasında beklenenden çok daha yüksek seviyeler buldu. 

2020 tarihli bir makalenin yazarları, "Son derece uçucu cıva, yapıda zamanla gelişen çatlaklardan sızıyor olabilir ve araştırmamız, mezarın hiçbir zaman açılmadığına/yağmalanmadığına inanılan eski tarih kayıtlarını destekliyor" sonucuna varıyor. 

Süper kütleli kara deliklerin yeni bir ayrıntısı keşfedildi! Süper kütleli kara deliklerin yeni bir ayrıntısı keşfedildi!

Şimdilik, Qin Shi Huang'ın mezarı mühürlü ve görünmez durumda, ancak unutulmadı. Bununla birlikte, doğru zaman geldiğinde, bilimsel ilerlemelerin sonunda yaklaşık 2.200 yıldır bozulmadan burada yatan sırları ortaya çıkarması mümkün