Kanada'da araştırmacıları şok eden bir gelişme yaşandı. On binlerce yıl önce yaşamış bozulmamış bir tüylü mamut yavrusu kalıntısına ulaşıldı. Hayvan Kuzey Amerika kıtasında bulunan en iyi korunmuş mamut özelliği taşıyor. Kanada'da yer alan Yukon'un Tr’ondëk Hwëch adlı bölgesinde bozulmamış durumda bir mamut kalıntısına ulaşıldı. Araştırmacılar binlerce yıllık bu hayvanın bozulmadan günümüze geldiğini belirtiyor.

30.000 yıldan daha eski mamut yavrusu

Mamutun bulunduğu bölge olan Yukon yönetimi tarafından yapılan açıklamada, altın madeni bölgesinde mumyalanmış bir yünlü mamut yavrusu bulunduğu belirtildi. yaklaşık 1 hafta önce bulunduğu belirtilen mamut, Kuzey Amerika’da bugüne kadar bulunan en eksiksiz ve en iyi korunmuş mamut kalıntısı olarak açıklandı. Calgary Üniversitesi ve Yukon Jeolojik Araştırmaları’ndan jeologlar, mamutun 30.000 yıldan daha uzun bir süre önce yaşadığını belirtti. Buzul çağında ölüp donan bu yavru mamut günümüze kadar bozulmadan geldi. Bir paleontolog olan Grant Zazula da gerçek yünlü bir mamutla karşılaşmanın hayali olduğunu belirtti ve “Mumyalanmış bir yavru hayvanın keşfi, tamamen emsalsiz bir şey. Buz Devri hayvanlarının mumyalanmış kalıntıları dünyada inanılmaz derecede nadirdir” dedi. Yavru tüylü mamutun bir aylıkken öldüğü belirtiliyor ve hayvana ‘büyük bebek hayvan’ anlamına gelen ‘Nun cho ga’ ismini verdi. Tırnakları henüz tam sertleşmemiş olan yavru mamutun 140 santimetre uzunluğunda bir dişi olduğu da açıklandı.

Aynı bölgede tüylü mamut mezarlığı bulunmuştu

Geçtiğimiz yılın yine aynı dönemlerinde Yukon bölgesinde altın madencileri tarafından tüylü mamut kemiklerine rastlanmıştı. Dönemin Yukon hükümeti baş paleontoloğu Grant Zazula, bazı iskeletlerin hala bir arada olmasının nadir olduğunu ve kemiklerin sayısı ve türleri göz önüne alındığında bu “mamut mezarı”nda 4-5 civarında mamut olabileceğini açıklamıştı. Zazula’nın açıklamasına göre tüylü mamutların bir arada bulunması, onların bir aile ya da bir sürü olduklarının göstergesiydi. Bu tüylü mamut ailesinin yaklaşık 29.000 yıl önce öldükleri düşünülüyor. Kaynak