The Wall Street Journal'a göre AppleApp Store'daki varlığından nasıl daha fazla para kazanabileceği konusunda sosyal medya şirketi ile bir türlü anlaşamadı.

Apple, Facebook'un reklam gelirinin belirli bir bölümünden bir kesintiyi hak ettiğini iddia ettiği belirtildi. Bu söz konusu reklamlar, kullanıcıların gönderilerinin daha fazla kişiye ulaşması için ödeme yapmasına olanak tanıyan, parayla öne çıkarılan reklam gönderileriydi. Ancak Apple, artırılmış gönderilerin uygulama içi satın alımlar olduğunu iddia etti ve bunun üzerine Meta, bunların Apple'ın pay alamayacağı reklamlar olduğunu savundu.

facebook apple (2)

Anlaşma görüşmeleri karşısında herhangi bir cevap gelmedi

Bildirilenlere göre, Apple ve Meta, reklamları sosyal ağlarından kaldıracak bir Facebook aboneliği hakkında da görüştüler. Uygulamada satın alınan aboneliklerden gelir elde edebileceği için Apple'a da fayda sağlayabilecek bu özellik konusunda iki şirket, fikirler üzerinde bir türlü anlaşmaya varamadı. Ayrıca bahsi geçen bu tartışmaların 2016-2018 yılları arasında gerçekleştiği belirtiliyor. Apple ve Meta, bu iddialar üzerine henüz yanıt vermedi.

facebook apple (1)-1

Apple ve Facebook'un görüşleri çatışıyor

Ancak reklamlar söz konusu olduğunda iki şirket artık ideolojik olarak çatışmaya düşüyor, çünkü Apple, ürünleri için önemli bir özelliği olan gizlilik planını öne çıkarırken, Meta şirketi, büyük ölçüde reklamcılığına güveniyor. Bu çatışmalara ilk örnek, Apple'ın 2021'de iOS 14.5'in bir parçası olarak "Uygulamanın Takip Etmemesini İste" özelliği başlatması oldu. Bu özellik Meta üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu ve şirkete 2021 yılında 10 milyar dolarlık reklam kazancının önüne geçmesine neden oldu.

facebook apple (1)

Elon Musk’ın işten çıkardığı Türk yönetici yaşananları anlattı Elon Musk’ın işten çıkardığı Türk yönetici yaşananları anlattı

2018'de Meta yöneticileri, üçüncü taraf verilerinin toplanmasını durdurmayı da düşündüler, ancak CEO Mark Zuckerberg, bunun yerine veri toplama uygulamalarını olduğu gibi bırakmayı seçti.