Bu 8 uygulama kartınızdan para çalıyor! Bu 8 uygulama kartınızdan para çalıyor!

Google'ın en son yaklaşık 11 yıl önce duyurduğu ve daha iyi bir "video" deneyimi sağlamak için WebM formatı sonunda güncelleme yayınladı. Apple için duyurulan güncelleme, macOS Big Sur 11.3 beta ile sağlanacak.

Google, WebM video formatını 2010 yılında başlattı ve yayınladı. Alternatif bir video formatı olarak, 11 yıl aranın ardından bir güncelleme alıyor. Basit sorunları çözmek için, video formatları esas olarak düşük çözünürlük ve bağlantı sorunlarına odaklanır. Ücretsiz olarak kullanılabilen WebM, Mozilla ve Chrome gibi tarayıcılar ve diğer alternatif araçlara ek olarak, Skype gibi platformları da destekler. Big Sur güncellemesiyle, bu format artık Safari'de destekleniyor. MacOS Big Sur 11.3 güncellemesi yakında kullanıcıların kullanımına sunulması bekleniyor. Safari'ye WebM video oynatma desteği eklendi. Başlangıçta The 8-Bit tarafından fark edilen bu destek, Google'ın web tabanlı video formatını Safari'ye taşıyor gibi görünüyor. Dün geliştiricilere sunulan macOS Big Sur 11.3'ün ikinci beta sürümünde işlevsel hale geliyor. Apple'ın bu desteği neden 2021'de sunduğu bilmiyor ancak geçen yıl WebP formatının eklenmesinin ardından WebM'nin resim tabanlı sürümü için adım atıldı. Bu ağ optimizasyonu desteği, Safari kullanıcıları için çok önemlidir.

WebM ne sunuyor?

Düşük özellikli bilgisayarlar, tabletler vb. çok az yer kaplar ve sunduğumuz cihazlar da dahil olmak üzere herhangi bir cihazda oynatılabilir. Sistem basit ve kullanımı kolaydır. Yüksek kaliteli gerçek zamanlı video yüklemesini gerçekleştirebilir ve ayrıca en az kodek yapılandırma dosyalarına ve alt seçeneklere sahiptir. Apple'ın macOS Big Sur 11.3 güncellemesinin kullanıcılara ne zaman ulaşacağı belli değil.