Teknoloji devi Apple'ın, iOS 16'nın söylentili iPhone 14 ve Mac'ler için macOS Ventura ile birlikte piyasaya sürüldüğü Eylül ayından itibaren parolasız olarak oturum açma seçeneği sunacağına belirtiliyor. Bu yeni özellik ile bir web sitesinde bir parola kullanarak oturum açmak yerine, kullanıcılardan artık bir 'Passkey' istenecek.

(Passkey, iPhone veya Mac'te parmak iziniz (Touch ID) veya yüzünüz (Face ID) kullanılarak kimliği doğrulanan bir dijital anahtardır.)

apple şifresiz oturum açma passkey (1)

Passkey'ler kullanıcılara daha hızlı giriş ve güvenlik sağlayacak

Apple'ın sunacağı bu yeni güvenlik süreci, Apple kullanıcıların oluşturduğu Passkey ile hızlıca giriş yapmalarına ve güvenliğin artmasına yardımcı olacak.

apple şifresiz oturum açma passkey (2)

Chrome'un yeni güncellemesi! Şifrelerle uğraşmaya son Chrome'un yeni güncellemesi! Şifrelerle uğraşmaya son

Passkey'ler, kullanıcıların cihazlarında saklanır, ancak Apple'ın zaten parolaları izlemek için mevcut olan iCloud KeyChain'i kullanarak birden fazla aygıt arasında eşzamanlanı olarak kullanılabilir.

Şifresiz oturum açma özelliklerini sadece Apple test etmiyor

Özellikle, bu dijital anahtarlar hiç kimse tarafından okunamaz, hatta Apple bile, bu da kullanıcıların teslim edilecek hiçbir bilgi olmadığı için kimlik avı saldırılarına veya veri ihlallerine maruz kalmayacağı anlamına gelir. Apple'ın bu özelliği sunmasının arkasında yatan asıl amaç ise, Passkey'leri Windows dizüstü bilgisayarlar ve Android telefonlar gibi Apple olmayan cihazlarla da birlikte çalışmasını sağlamak olduğu belirtiliyor. Özellikle son zamanlarda, hem Microsoft hem de Google, çeşitli şifresiz güvenlik sistemleri geliştiriyor. Ancak görünüşe göre Apple, bu yarış içerisinde ilk çıkış yapan şirket olabilir.

apple şifresiz oturum açma passkey (1)-1

Yeni iOS 16 işletim sistemi, Apple'ın Geliştirici Konferansı'nın yeni lansmanlarında duyurulmasının ardından Eylül ayında yayına girecek. Apple'ın internet teknolojileri başkan yardımcısı Darin Adler, WWDC'de Passkey'leri "Daha güvenli, kullanımı daha kolay ve şifreleri sonsuza kadar değiştirmeyi amaçlayan yeni nesil bir kimlik bilgileri" olarak nitelendirdi.