Apple, iCloud kullanıcıları için yeni bir özellik yayımladı. Söz konusu özellik, iCloud’da yedekli fotoğrafların Android’e geçişini kolaylaştırıyor ve Google Fotoğraflar’a aktarılmasını sağlıyor.

Apple, iCloud kullanıcıları için yeni bir özellik yayımladı. Söz konusu özellik, iCloud’da yedekli fotoğrafların Android’e geçişini kolaylaştırıyor ve Google Fotoğraflar’a aktarılmasını sağlıyor.

Android ekosistemine kıyasla iOS işletim sisteminde kullanıcıları kısıtladığı ifade edilen Apple, bu eleştirilere karşı çıktı ve iOS’tan Android’e geçişi kolaylaştıran yeni bir özellik duyurdu. Söz konusu özellik ile birlikte iCloud’a yedeklenen fotoğraflar, kolay bir şekilde Google Fotoğraflar’a taşınabiliyor.  Apple’ın iCloud’a yeni eklediği ''Verilerinizin bir kopyasını aktarın'' seçeneği, Apple’ın bulut depolama servisine yedeklenen fotoğrafların üçüncü parti bir servise aktarılabilmesini sağlıyor.  Apple, şu an için yalnızca Google Fotoğraflar için destek sunuyor. Yeni özellik, aktarma işlemi sırasında iCloud’da fotoğrafları silmek yerine bir kopyasını Google Fotoğraflar’da oluşturuyor. 

Özellik şu an için Türkiye’de kullanılamıyor

iCloud’un yeni özelliği henüz sadece Avustralya, Birleşik Krallık, ABD, AB, Kanada, İzlanda, Lihtenştayn, Yeni Zelanda, İsviçre ve Norveç’te kullanıma sunuluyor. Bu sebeple, Türkiye’deki iPhone kullanıcılarının  özelliği kullanabilmeleri için biraz daha beklemeleri gerekecek.  iCloud’un yeni özelliği, iPhone’dan Android bir telefona geçişi kolaylaştırırken; iCloud verilerini bir başka bulut depolamada yedeklemek için de kullanılabilir.  iCloud’un ''canlı fotoğraflar’’, ''akıllı albümler'' gibi Apple’a özel bazı içerikleri şu an için Google Fotoğraflar’a taşınmıyor.  Aynı zamanda, kullanıcıların iCloud’dan Google Fotoğraflar’a dosya aktarmak için iki faktörlü kimlik doğrulamaya sahip bir Apple kimliğine ihtiyaçları var. Telefon geçişi yapmak isteyen kullanıcının telefonunda iCloud içeriklerinin sığabileceği kadar boş alana sahip bir Google hesabı olmalı. Ayrıca veri aktarma işlemleri de 3-7 gün arasında tamamlanıyor.