Dokunmanın iPad ürünlerde daha iyi olduğunun üzerinde duran bir şirket için, dokunmatik ekranlı bir MacBook büyük bir değişiklik olurdu. Ancak geleneksel Apple dizüstü bilgisayar tasarımından çılgınca bir sapma beklemeyin. Çünkü iddia edilen bu dokunmatik ekranlı MacBook Pro, macOS işletim sistemli, standart bir izleme dörtgeni ve klavye içerecek.

Apple'ın dokunmatik atılımının zaman içinde diğer Mac modellerini içerecek şekilde genişletebileceğini, ancak şu anda macOS ve iPadOS'u birleştirmeyi planlamadığını söyleniyor.

apple macbook (1)-1

Dizüstü bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir? Dizüstü bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir?

Ayrıca rapor, Apple'ın daha geniş özelliklere sahip bir MacBook Pro revizyonunun parçası olarak Mac ekranlarını OLED'e taşınmasını yineliyor. Mevcut Mac'lerde LCD'ler bulunurken iPhone'larda ve Apple Watch'larda OLED ekranlar kullanılmaya başlandı.

Apple, Touch Bar'ı 2016'da MacBook'larda tam dokunmatik ekran özelliklerine yönelik yarım bir geliştirme olarak kullanıcılarını susturmak için piyasaya sürmüştü. Klavyenin üzerindeki şerit, sistem ve uygulama içi kısayolları, yazım önerilerini ve diğer dokunmatik girişlerini barındıran özellik içeriyor. Ancak geliştiriciler veya Apple'ın en sadık müşterileri tarafından hiçbir zaman benimsenmeyen Touch Bar, Apple'ın 2021 MacBook Pro tasarımından kaldırıldı.

apple macbook (1)

Steve Jobs, dokunmatik ekranların Mac'lere ait olmadığı konusundaki ısrarları şirketin politikaları arasında olsa da, bu, şirketin Steve Jobs'a aykırı şekillerde ilk atılımı değil. Örneğin, büyük iPhone'lar, küçük tabletler ve iPad kalemleriyle alay eden Jobs, Apple'ın yeni atılımı ile iPhone 14 Pro Max, iPad mini Apple Pencil'ler satmaya başlıyor. Jobs'ın vizyonu şirketin DNA'sına büyük ölçüde aşılanmış olsa da, bilgisayar dünyası 2011'den bu yana biraz değişim gösterdiğini unutmamak lazım.