Google bugün, Android işletim sistemine gelecek birkaç yeni özellikten bahseden yeni bir blog yazısı yayınladı. Örneğin, Google Fotoğraflar uygulamasını kullanarak bir kolaj oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte yeni eklenecek özellikler...

Android'e gelecek yeni özellikler neler?

1- Emoji Mutfağı

Emojiş Mutfağı özelliği sayesinde bir yazı yazarken iki emojiyi yan yana getirdiğinizde yeni bir kombinasyon ortaya çıkıyor. Mesajlar uygulamasını açıp iki emojiyi yan yana yerleştirin. Emoji Mutfağında bu özel kombinasyon için hazırlanmış bir şey varsa, metin alanının altındaki önizleme kısmında bu gözükecektir. Google tarafından hazırlanan birçok kombinasyon hazırlanmış bunları deneyerek bulmayı unutmayın.

2- Okuma Modu

Google bünyesinde geliştirilen Okuma Modu;, herhangi bir uygulama ya da web sitesi üzerinden metin okunduğunda kenarlarda yer alan reklamları engelleyerek okuyucunun dikkatinin dağılmasının önüne geçecek. Ayrıca ek olarak metinde yer alan yazı tipi, boyutu, satır aralığı ve arka plan rengini değiştirmenizi sağlayacak. Bu yenilikler sayesinde okuyucu kendinde uygun okuma modunu oluşturacak. Okuma Modu, ayrıca metinleri konuşmaya çevirecek. Ancak ilk olarak seslendirme desteği olarak ise, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve uygulama ilerleyen zamanlarda diğer dilleri de sırayla destekleyecek. Ayrıca Google, bu uygulamanın disleksi hastaları içinde yararlı olabileceğini düşünüyor. Bu uygulamayı Play Store üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz.

3- Yeni YouTube Widget'ı

ytwidget

Apple'ın dev yapay zeka güncellemesi yolda! Siri tamamen değişiyor... Apple'ın dev yapay zeka güncellemesi yolda! Siri tamamen değişiyor...

Android için bir YouTube widget'ı geliyor. YouTube arama widget'ı, YouTube kitaplığınız, abonelikleriniz veya Shorts içeriklerinizle hızlı bir şekilde etkileşime geçmenizi sağlayacak. Widget'ı kullanmak için; na ekranınızda boş bir yere basın. Açılır pencerede "Widget'lar"a dokunun. Widget'lar menüsünün üst kısmında, arama alanına YouTube yazın ve YouTube widget'ını seçin. Eğer orada yoksa özellik henüz size gelemdi. Bu yüzden biraz beklemenizde fayda var.

4- Yeni Kolaj Stilleri

collage-x

Karı-koca DABSMYLA ve Yao Cheng Design tasarımcı ekibi tarafından geliştirilen bu yeni stiller kolajlarınıza farklı bir hava katmayı amaçlıyor. Google Fotoğraflar uygulamasını açın, iki ila altı resme uzun basın, ekranın altındaki "Ekle" sekmesine ve ardından kolaja dokunun. Buradan yeni kolaj stillerini görebilirsiniz.

5-  Google TV Özellikleri

Google TV uygulaması ile görüntüleri doğrudan televizyona veya oynatıcıya yansıtmak, bunun yanında telefondaki asıl uygulamanızı kullanmaya devam etmek veya kumanda olarak kullanmak da mümkün oluyor. Yine dijital anahtarlar üzerinde telefonu kullanarak aracınızı kilitlemek veya kilit açmak, anahtarları iPhone kullanıcıları ile paylaşmak ve araca kimin eriştiğini görmek mümkün. 

Tüm bu özellikler kademeli olarak kullanıcılara dağıtılmaya başlandı. Özellikler ilk olarak Google Pixel telefonlara gelecek. Diğer markanın Android modellerine ise üreticiden gelen güncellemeye göre yeni özellikleri alma tarihiniz değişebilir.

Editör: Burak Karahan