Son günlerde sosyal medya hesaplarının yasaklanması ile oldukça gündeme gelen Andrew Tate, geçtiğimiz günlerde de Fenerbahçe YouTube kanalının çalınması ve kanalın isminin “Andrew Tate” olarak değiştirilmesi ile gündeme gelmişti. Tabi, son günlerdeki popülerliğinin nedeni Instagram, Facebook ve bugün itibari ile TikTok’da banlanmasından kaynaklanıyor. Peki, Andrew Tate kimdir ve sosyal medya hesapları neden banlanıyor?  Hep beraber inceleyelim.

Andrew Tate kimdir?

Andrew-Tate-vs-Jake-Paul

Tate, 14 Aralık 1986 yılında Amerika’nın Illinois eyaletinin en kalabalık şehri olan Chicago’da dünyaya geldi. Babası Emory Tate, Uluslararası Satranç ustasıydı. Annesi ise şef asistanıydı. Dört yaşına kadar Amerika’da yaşadı ve daha sonra İngiltere’ye taşındı.  Andrew’de küçükken satranç oynamayı öğrendi ve yetişkin turnuvalarında mücadele etti. Ancak babasının vefatı ile birlikte satranca olan ilgisini kaybetti ve bıraktı.

Andrw Tate, satrancı bıraktıktan sonra ilgisini dövüş sporları çekti ve 2005 yılında boks ve dövüş sporlarını yapmaya başladı. 2009 yılında televizyon reklamcılığında çalışırken, İngiltere’nin Derby şehrinde düzenlenen Uluslararası Spor Karate Birliği (ISKA) Full Contact Cruiserweight turnuvasını kazandı ve Avrupa’da kendi klasmanında birinci oldu.

7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

ISKA turnuvasında iki farklı kiloda şampiyon olan Tate, 2016 yılında ise Big Brother televizyon showunun on yedinci sezonuna konuk oldu. Konuk olduğu televizyon programı sırasında Twitter’da yaptığı homofobik ve ırkçı paylaşımlar sebebi ile inceleme altına alındı. Yine aynı dönem de sosyal medyada Tate’nin, bir kadını kemer ile dövdüğü görüntüler ortaya çıktı. Tate, bu görüntülerdeki kadını “çok iyi arkadaşım” diye tanıttı ve videodaki görüntülerin iki tarafında rızası ile olduğunu belirtti. Ancak bu açıklama çok gerçekçi bulunmadı ve Big Brother televizyon programından çıkarıldı.

Andrew Tate, spor ve televizyon programlarından sonra zengin olma, kişisel gelişim ve erkek-kadın ilişkileri ile ilgili kurslar vermeye başladı. Sosyal medyada da içerik üreticisi olarak hayatına devam eden eski sporcumuz, yaptığı ırkçı ve homofobik paylaşımlar ile insanların tepkisini çekmeye başladı.

Andrew Tate neden sosyal medyalardan banlandı?

Eski sporcumuz, sosyal medyada içerik üreticisi olduktan sonra yaptığı cinsiyetçi paylaşımlar nedeni ile insanların ve sosyal medya hizmetlerinin dikkatini üzerine çekmeye başladı. Bir sosyal medya paylaşımında “kadınların uğradıkları cinsel tacizden kendilerinin de sorumlu olduğunu” dile getirdi ve Twitter’da kalıcı olarak banlandı. Daha sonra ise Meta şirketi tarafından yapılan açıklama ile Facebook ve Instagram’dan da kalıcı olarak yasaklandı. Yasaklanma nedeni yapılan açıklamalara göre; “tehlikeli kuruluşlar” ve “bireylerle” ilgili Meta politikalarını ihlal ettiği yönündeydi. TikTok’ta ise yine topluluk kurallarını ihlalinden hesabı bugün banlandı.

Editör: Engin Çepnioğlu