Anayasa mahkemesinden yapılan açıklamada, Hessen ve Hamburg'da teknolojinin kullanımını düzenleyen hükümlerin anayasayı ihlal ettiği söylendi. Hessen'e kapatılması için 30 Eylül'e kadar süre verilirken, teknolojinin henüz kullanılmadığı Hamburg'a yöneltilen suçlamalar geçersiz kılındı.

Mahkeme, "İlgili hem veriler hem de yöntemler açısından yetkilerin özellikle geniş ifadeleri göz önüne alındığında, müdahale gerekçeleri, anayasal olarak gerekli olan tanımlanabilir bir tehlike eşiğinin çok gerisinde kalıyor" dedi.

polis (1)

Apple kullanıcıları hesaplarına erişemiyor! Giriş yapabilmek için saatlerce beklemek zorunda kaldılar Apple kullanıcıları hesaplarına erişemiyor! Giriş yapabilmek için saatlerce beklemek zorunda kaldılar

Ancak mahkeme başkanı Stephan Harbarth, "Eyaletlerin depolanan veri dosyalarının daha fazla işlenmesi için yasal temeli anayasal bir şekilde şekillendirilebilmesi" seçeneğine de sahip olduğunu söyledi.

Palantir adlı yazılımın şimdiye kadar, Aralık ayında Alman hükümetini devirmek için komplo kurmakla suçlanan yeraltı şebekesini araştırmak için kullanıldığını söylendi. 

Polis veri analizine karşı dava açan Alman Sivil Haklar Derneği (GFF), Palantir yazılımının masum insanların verilerini işleyerek ve hiç bir durum ortada yokken kendi başına şüphe oluşturmak için kullanıldığını ve ayrıca hata sonucunda risk altındaki insanları etkileyebileceğini söyledi.

Editör: Enes Sapmaz