Sanal gerçeklik yıllar geçmesine rağmen son kullanıcıya ulaşamamış durumda ve getirdiği dezavantajlı durumlar nedeniyle tercih edilmiyor. Bunlardan biri de sürekli olarak ayakta durmak. HalfDive isimli proje ile ayakta durma problemi çözülmeye çalışılacak.

HalfDive, dünyanın ilk yatağa entegre edilmiş sanal gerçeklik kaskı olacak. Bu bağlamda artık kullanıcıların sürekli ayakta durması problemi çözülecek. Proje yatarken bile sanki ayaktaymış gibi tüm hareketleri sanal ortama aktarabiliyor.

4 hoparlörlü 3D ses sistemi ve çift fan ile kullanıcıya rüzgâr esintisi tecrübesi yaşatmak gibi ilginç bir özellik de cabası…

İki adet 1600×1440 piksel çözünürlükte 90H ekran sunan kask 134 derece görüş açısına sahip. Özel 10 lensli optik sistem daha yoğun bir tecrübe sağlıyor. Sürtünmeleri aktaran bir modül, ayak kontrolcüsü, el kontrolcüsü şeklinde tam bir donanım mevcut. Bağlantı tarafında ise DP 1.2, USB 3.0, 3.5mm ses ve 12V enerji girişi yer alıyor.

Kickstarter üzerinde kampanya yapacak olan HalfDive tam donanımlı olarak 1200$ şeklinde satılacak. Temel versiyon ise 800$ olacak. Odak uzaklığını ayarlamaya yarayan değişken odaklı kamera düzeneği ise 4000$ fiyat etiketine sahip.

OKUYUN  Apple akıllı kontakt lens geliştiriyor! Biraz beklememiz gerekecek...