90'lı yılların başından 2000'li yılların ortalarına kadar Türk dizi sektörü oldukça kaliteli yapımlar ortaya koymuş ve o dönemdeki diziler gibi hiçbir dizi tat vermemişti. Özellikle son yıllarda Türk dizi sektörü, özellikle de televizyon kanallarında yayınlanan diziler eskileri mumla aratacak cinsten. Dijital yayım platformları sayesinde Türk dizilerinin kalitesi artmış olsa da, daha özgün yapımlar izliyor olsak da eskilerin yerini nedense hiçbiri tutamıyor. Biz de sizler için bir döneme damgasını vurmuş en iyi nostaljik Türk dizilerini seçtik.

İşte en iyi 10 nostaljik Türk dizisi:

Sıdıka / 1997-2003

Sıdıka, Atilla Atalay'ın hayalî karakteri Sıdıka üzerine çekilmiş ve 1997-2003 yılları arasında Show TV'de yayımlanan Türk televizyon dizisidir. 3 sezondan oluşan dizi 98. bölümü ile ekranlara veda etti. Sıdıka Saka ve İstanbul'un bir kenar mahallesinde yaşayan Sinoplu Saka ailesinin maceralarını anlatır. Sıdıka okula gönderilmemiş olsa da kendisini eğitebilmiş, kitap okuyan, espritüel bir ev kızıdır. Aklı az olan bir abisi, baskıcı ve alkolik bir babası, Sıdıka'nın sorunlu olduğunu düşünen ve bir an önce onu evlendirmek niyetinde olan bir annesi vardır. Sıdıka'nın günleri evde kapalı kalarak geçmektedir ve dış dünya ile tek bağlantısı pencereden dışarıyı izlemektir.

Çılgın Bediş / 1996-2001

Çılgın Bediş, 1996 yapımı komedi ve gençlik türündeki Türk televizyon dizisidir. 8 Temmuz 1996 tarihinde Kanal D'de yayımlanmaya başladı. Son sezonu olan 4. sezon Show TV'de yayımlandı ve 3 Mart 2001 tarihinde yayımlanan 70. bölümü ile sona erdi. Toplam 4 sezon'dan oluşmaktadır. Pazartesi akşamları yayınlanan dizi, günümüze kadar verilen tekrar yayınlarında da ciddi bir reyting almıştır. Başrollerini Yonca Evcimik, Çiçek Dilligil ve Cenk Torun'un paylaştığı dizide, olaylar bir lise arkadaş grubu arasında geçmektedir. Dizide Sinan Bengier, Selma Sonat, Ayten Uncuoğlu, Ayten Erman gibi önemli başka oyuncular da yer almıştır.

Avrupa Yakası / 2004-2009

Türk Televizyon tarihinin en ikonik karakterlerini çıkaran ve muhtemelen de Türk TV tarihinin en iyi komedi dizisi olan Avrupa Yakası tam bir fenomen. Avrupa Yakası. Gazanfer Özcan, Hümeyra, Gülse Birsel, Ata Demirer, Engin Günaydın, Binnur Kaya, Levent Üzümcü, Tolga Çevik gibi say say bitmeyecek kadar uzun ve kaliteli bir kadroya sahip olan dizide, her bir karakter birbirinden renklidir.

Ruhsar / 1998-2001

Ruhsar, 1998-2001 yılları arasında Kanal D'de yayımlanmış olan fantastik türdeki Türk televizyon dizisidir. Dizi Ruhsar ve Mazhar adında iki insanın ölümsüz aşklarını ve başlarından geçen tuhaf olayları anlatır. Toplam 5 sezondan oluşan dizi, 108. bölümü ile sona erdi. Mazhar ile Ruhsar daha yeni evlenir, ama evliliklerinin daha ilk günlerinde Ruhsar amansız bir hastalığa yakalanır ve ne yazık ki ölür, ama her şey Ruhsar öldüğü zaman başlayacaktır. Ruhsar öldükten sonra öbür dünyaya gider ve ölülerin Türkiye sorumlusu olan Gözüm Abla adında bir melekle karşılaşır. Gözüm, vefat edenleri cennet veya cehenneme göndermektedir. Dünyadaki iyi hâlinden ötürü Ruhsar, sadece yağmur yağdığında Mazhar'ın yanına gidebilme ayrıcalığına kavuşur. Ancak Ruhsar bir ruh olduğu için onu bir tek Mazhar görebilecektir.

Çarli / 1998

Çarli, 1998 yılında Star TV'de yayınlanmış komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. 2 sezondan oluşan dizi 24. bölümüyle final yaparak sona erdi. Talat Sanal'a Amerika'da vefat eden amcası (Recep Albert) tarafından emanet edilen maymun Çarli'nin Türkiye'deki hikâyesi.

Bücür Cadı / 1999-2000

Bücür Cadı, yönetmenliğini Adem Ayral ve Arif Erkuş'un yaptığı 21 Eylül 1999 ile 28 Haziran 2000 tarihleri arasında Star TV'de hafta içi her gün yayımlanan fantastik, dram ve komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizinin başrollerinde Sezer Güvenirgil, Yunus Bülbül, Önder Açıkalın ve Merve Erdoğan yer almıştır. Zeliş annesiyle birlikte yaşayan yoksul bir aile çocuğudur. Annesi Şehriye çalıştığı fabrikada uğradığı iftira sonucu işinden atılmıştır. Mahallede köfte satan Köfteci Abbas Şehriye'den hoşlanmaktadır. Zabıta Enver, ev sahibi Virhane ve Abbas'a aşık olan şişman komşu Cazibe Abbas'ın en büyük baş belalarıdır. Şehriye'nin kaynı Haydar da Şehriye ile evlenmek istemektedir. Zeliş, iyi ve yardımsever bir çocuk olduğu için bir gece rüyasında bir melek tarafından ödüllendirilir ve bazı doğaüstü yeteneklere sahip olur.

Hayat Bilgisi / 2003-2006

Hayat Bilgisi, senaryosunu Gani Müjde'nin yazdığı, yönetmenliğini Tarkan Karlıdağ'ın yaptığı aile, gençlik ve komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. 13 Şubat 2003 tarihinde Kanal D'de yayımlanmaya başladı. Burada 19 Haziran 2003'e kadar 19 bölüm sürdü ve sezon finali yaptı. Daha sonra transfer olduğu Show TV'de 19 Eylül 2003'te yayına başladı. 16 Haziran 2006 tarihinde yayımlanan 137. bölümü ile final yaparak yayın hayatı sona erdi. Toplam 4 sezondan oluşmaktadır. Anne ve babasını bir trafik kazasında kaybeden idealist Afet Öğretmen, küçük kardeşi Kerem ile birlikte Anadolu'yu karış karış dolaşmıştır. Ezberci eğitimden değil, yaratıcı eğitimden yana olan Afet Güçverir buralarda türlü tayinler, atılmalar görmüş ve kardeşine tokat attığı için ayrılmak zorunda kaldığı eski meslektaşı, aşkı Tekin Bey'i ise asla unutmamıştır. Kardeşi ile birlikte yıllar sonra son sürgünleri olan İstanbul Rıdvan Kanat Lisesine gelirler. Bu tayin Afet Güçverir için yeni bir yaşam, öğrenciler içinse uzun soluklu bir hayat eğitiminin başlangıcı olacaktır.

Bizimkiler / 1989-2002

"Benim çok vaktim yok" diyenler için en iyi ‘kısa’ diziler! "Benim çok vaktim yok" diyenler için en iyi ‘kısa’ diziler!

Bizimkiler, 1989-2002 yılları arasında (14 yıl) 15 sezon kesintisiz olarak yayınlanmış aile türündeki Türk televizyon dizisi. En çok sezona sahip ikinci Türk dizisidir. 15 sezondan oluşan dizi, 459. bölümü ile sona erdi. Kemal Sunal'ın oynadığı Kapıcılar Kralı filminden esinlenerek ortaya çıkan dizi, kısacası bir apartmanda yaşayan ailelerin ilişkisine odaklanıyor. Tak Tak Sedat, Kapıcı Cafer, Çaycı Abbas, ''Koş Sevim koş'' repliğiyle ünlü Cemil, cimriliğiyle bilinen apartman yöneticisi Sabri gibi bir sürü karaktere sahip olan Bizimkiler dizisi, nostaljiyi sonuna kadar hissedeceğiniz sıcak bir aile komedisi.

Yedi Numara / 2000-2003

Yedi Numara, 2000-2003 yılları arasında TRT 1'de yayınlanmış olan komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. Fora Film tarafından yapılmıştır. Üniversite eğitimi almak için çeşitli yörelerden gelmiş 4 şehirli kız ve 2 taşralı erkek öğrencinin ve bunların peşine takılan 1 taşralı işsizin, sosyal ve kültürel yönden farklılıklarına değinilmiş, bununla birlikte birbiriyle olan ilişkilerinde yaşadıkları güçlükler ekrana yansıtılmıştır. 3 sezondan oluşan dizi, 7 Mayıs 2003 tarihinde yayımlanan 92. bölümü ile final yaparak sona erdi. Birbirlerine çılgınlar gibi âşık, ama çocukları olmayan bakkal Vahit ve eşi Zeliha, yıllar önce köyden İstanbul'a kaçmıştır. Vahit, babasını ikna ederek kelepir bir ahşap evi satın almıştır. Vahit ve Zeliha, bu evi yıllarca öğrenci gençlere kiralayarak hem geçimlerine katkı sağlarlar, hem de öğrencilere bir ana gibi sahip çıkan Zeliha'nın çocuk özlemini dindirmeye çalışırlar. Günlerden bir gün, 7 numaralı ahşap evin üst katını çevre mühendisliği öğrencisi dört kız tutar. Birbirlerini yurtta tanımışlar ve hemen kaynaşmışlardır. Hepsi, Anadolu'nun büyük kentlerinden, üniversite okumak amacıyla İstanbul'a gelmiştir. Bir gün Bakkal Vahit'in, memleketteki ağabeylerinden ikisinin oğullarının da İstanbul'da üniversite kazanacağı tutar. Başka bir ağabeyinin oğlu da, babasını üniversiteyi kazandım diye kandırarak ticarette büyük atılımlar yapmak amacıyla "Akarı yok kokarı yok, temiz iş." felsefesi ile amca oğullarının arasına karışır. Katıksız taşralı olan ve daha önce İstanbul'a dair hiçbir fikirleri olmayan bu üç delikanlı da, 7 numaranın alt katına yerleşir. Dört şehirli genç kız ile üç köylü oğlan aynı çatıyı nasıl paylaşacaklardır? Birbirlerine hiç benzemeyen hayat tarzları nasıl uzlaşacaktır? Aralarındaki kaçınılmaz çatışmaya çözümler ararken, nasıl bir demokrasi sınavı vereceklerdir? Olaylar, duygusal bir komedi diliyle anlatılır.

Yılan Hikayesi / 1999-2002

Yılan Hikâyesi, Meltem Cumbul ve Mehmet Ali Alabora’nın başrollerini paylaştığı, 1999-2002 yılları arasında Kanal D'de yayımlanmış olan dram, komedi ve polisiye türündeki Türk televizyon dizisidir. 3 sezondan oluşan dizi, 90. bölümü ile sona erdi. Dizide köyden kaçan Zeyno'nun Memoli ile karşılaşıp birlikte yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. Meltem Cumbul 66. bölümde diziden ayrılmıştır. Reyting rekorları kıran dizi 90. bölümü ile ekranlara veda etmiştir. Osman Yağmurdereli'nin yapımcılığını yaptığı dizide Komiser Memoli (Memet Ali Alabora) başarılı bir polistir. Karanlık çetelerin ve mafya'nın birçok işini bozduğundan çok düşmanı vardır. Memoli'nin oğlu Can, mafya tarafından öldürülmüştür. Bunun üzerine Memoli hayata küser ve sadece işine odaklanır. O günden sonra kötü adamların kâbusu olur. Zeyno, yani Zeynep (Meltem Cumbul), köyden kanlısı Erkan'ı (Emre Kınay) bulmak için şehre gelmiş ve yardım etmesi için Memoli'yi bulmuştur. Memoli ve ailesi bir dönem Zeyno'nun köyünde yaşamışlardır. Zeyno, Memoli'yi bulduktan sonra o da bu maceranın içinde yer alacaktır. Kanlısı Erkan, Hasan Ağa'nın yeğenidir. Hasan Ağa ise büyük bir mafya patronudur. Kral, yani Sinan (Çetin Tekindor), kendisine öldü süsü vererek ortadan kaybolmuş, ama işleri gizliden gizliye yönetmektedir. Dizideki en gizemli ve büyük mafya patronudur. Dizide en ilgi çeken ve sıra dışı olan konudur.