Birçok yetişkin insanın boğazının ortasında yer alan, güldüğümüzde ve yutkunduğumuzda hareket eden yumruya Adem elması denir. Peki Adem elması nedir?

Adem elması, ergenlik döneminde insan vücudunda yaşanan pek çok değişiklikten sadece biridir. Cinsiyeti ne olursa olsun herkes Adem Elmasına sahip olabilir. Değişim cis erkeklerde tipik olarak daha büyüktür bu nedenle erkeklerde Adem elmaları daha belirgin gözükür. Cis kadınların da Adem Elmalarına sahip olunması tamamen mümkündür.

(Not: Cis, doğumda atanan cinsiyeti ile cinsiyet kimliği eşleşen kişileri ifade eder. Mesela, biri kendisini kadın olarak tanımlıyorsa ve doğumda da kadın olarak atanmışsa ciskadındır. Bu terim transın zıttıdır.)

Adem elması nedir?

Close-up-of-Adams-apple-in-a-white-mans-neck

Adem elması, boynun ön tarafında gelişen gözle görülür bir büyümedir. Doktor dilinde, ses kutumuz olan sert, esnek doku olan tiroid kıkırdağının gırtlak çıkıntısı olarak bilinir. Boyundaki birkaç yarı sert yapıdan biridir ve kıkırdağın iki yarısının boynun ortasında buluştuğu bir bölümdür.

Sütyenler meme kanserlerini tespit edebilecek! Sütyenler meme kanserlerini tespit edebilecek!

Ergenlik döneminde tipik olarak gördüğümüz gelişimsel değişikliklerden biri olduğundan, çocuklarda genellikle görünür bir Adem elması yoktur.

Adem elması ne işe yarar?

Adem Elması daha belirgin hale geldikçe, sesin olgunlaşmasında rol oynadığı ve onu çocukluğun yüksek perdesinden birkaç oktav aşağı indirdiği düşünülüyor. Bu, büyük Adem Elmalarına sahip kişilerin genellikle küçük veya görünmeyen kişilere göre daha  pes bir sese sahip olmalarına neden olabilir. Bununla birlikte, yalnızca birkaç kadavra çalışması bunu inceledi, bu nedenle ilişki henüz kesin olarak kanıtlanmadı. 

4632-adams-apple-1296x728-body

Kıkırdak bir tür bağ dokusu olduğundan, Adem Elması bir yapı oluşturmanın ötesinde tam olarak hiçbir şey yapmıyor.Bu nedenle bazı doktorlar kondrolaringoplastide tıraş edilmesini tercih ediyor. Trakeal tıraş olarak da bilinen prosedür, işlevselliğini etkilemeden Adem Elmasının boyutunu küçültür.

Sadece erkeklerde mi bulunur?

Hayır, herkeste bulunabilir. Tiroid kıkırdağı her iki cinsiyette de şekil değiştirir, ancak erkeklerde değişiklik genellikle daha fazladır, yani Adem Elmaları daha belirgin olma eğilimindedir. Bununla birlikte, herkesin gırtlağı ergenlik döneminde büyür, bu nedenle Adem Elmaları aslında her iki cinsiyette de pek çok insanın sandığından daha yaygındır.

difference-masculine-and-female-adams-apple

"Adem elması" adı nereden geliyor?

Gırtlak çıkıntısının adının nereden geldiğine dair birkaç fikir var. Bunlardan biri, Adem'in boğazına takılan yasak meyveyi temsil etmesidir. Bir diğeri, İbranice'nin “bir adamın şişmesi” için kullanılan kelimelerin yanlış tercüme edilmesidir.