Michigan Üniversitesi, Zetawatt Eşdeğeri Ultrashort pulse lazer Sistemini (ZEUS) tam olarak çalışır hale getirmek için resmi olarak deneylerine başladı.

Araştırmacılar, daha düşük tepe gücünde ancak daha sık darbeler almak üzere tasarlanmış deneysel bir hedefe ışık darbelerini ateşlemek için hazırlıklarına başladı. 

Bu ilk deney, 30 terawatt (30 trilyon watt) güç çıkışında gerçekleştirilecek. Bu ZEUS'un maximum gücünün sadece %1'i oranına denk geliyor. Bu oran yine de ABD'deki en güçlü lazerlerden bile %3 daha güçlü. Lazerin maksimum güç çıkışının üç petawatt'a (3.000 terawatt) ulaşması bekleniyor.

Tek kullanımlık kağıt pil geliştirildi! Tek kullanımlık kağıt pil geliştirildi!

ZEUS'a ev sahipliği yapan Ultrafast Optical Science Center'ın direktörü ve Henry J. Gomberg Collegiate Mühendislik Profesörü Karl Krushelnick, " ZEUS, ABD'deki ve dünyadaki en güçlü lazer sistemleri arasında en yüksek tepe gücüne sahip lazer olacak.  Araştırma topluluğunu büyütmeyi ve deneyler ve uygulamalar için yeni fikirlere sahip insanları getirmeyi dört gözle bekliyoruz." dedi.

ZEUS'un ilk devreye alma deneyi, bir helyum gazı hedefine gönderilen kızılötesi lazer darbelerini kullanmayı ve onu daha sonra kendi çok kompakt X-ışını darbelerini üreten bir plazmaya dönüştürmeyi içerecek. Lazeri ilk test eden kişiler konumunda olan Michigan mezunu Franklin Dollar ve ekibi, yüksek dozda radyasyon veren X-ışını makinelerine alternatif olarak tıbbi uygulamalarda potansiyel kullanım için bunun gibi yeni tür X-ışını kaynaklarını araştırıyor.

2022-09-21 12_29_48-Window

Proje yöneticisi Franko Bayer, "ZEUS'taki ekibimiz, sıkı çalışmamızın karşılığını aldığı için çok heyecanlı ve pandemi sonrası ekipman teslimatındaki tüm gecikmelere rağmen, orijinal zaman çizelgemize zamanında ilerliyoruz. Bu deney, tam devreye alınana kadar gücü kademeli olarak artırmanın ilk adımı olacak. Ve hedefimizi 2023 sonbaharında tamamlayacağız." dedi.

ZEUS'un geliştirilmesinin ve piyasaya sürülmesinin arkasındaki ekip, lazerin dünya çapındaki araştırmacılar için mevcut olduğunu vurguluyor ve bunu kullanmakla ilgilenen bilim adamlarını kendileriyle çalışmaya da davet ediyorlar.

Lazerin ateşlenmesiyle ilgili yeni haberler geldiğinde sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.