Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, hastalıkla mücadeleye yardımcı olacak tıbbi fonları ve araçları kullanılabilmesi için acil durum bildirisi yayınladı.

Maymun çiceği virüsü nedeniyle acil durum ilan edildi

Xavier Becerra, "Bu virüsle mücadelede bir sonraki seviyeye hazırız. Her Amerikalıyı maymun çiçeğini ciddiye almaya ve bu virüsle mücadele etmemize yardımcı olmak için sorumluluk almaya çağırıyoruz" dedi. Ayrıca ABD'nin her hafta maymun çiçeği için 60.000-80.000 test yapma kapasitesine sahip olduğunu, virüsün sadece 6.000 test yapabildikleri zamana kıyasla ortaya çıktığını da ortaya koydu.

abd de acil durum ilan edildi maymun çiceği (1)-1

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖweb sitesine göre, maymun çiçeği, vücutta dayanılmaz, çirkin kabarcıklar ve kızarıklıklar ortaya çıkaran hafif bir çiçek hastalığı türüdür. Bu viral hastalık son derece bulaşıcıdır ve vücut sıvıları yoluyla veya nefes damlacıklarında yüz yüze yakın temas yoluyla yayılır.

Hastalık, eş cinsel erkeklerde büyük bir artış gösteriyor

DSÖ ayrıca, dünyanın geçen hafta vakalarda yüzde 18.7 artış gördüğünü de ortaya koydu. ABD, başta eş cinsel erkeklerin hastalığa yakalanmasında büyük artışı yaşandığını belirtiyor. Son verilere göre ABD'de 6.600 kişi maymun çiceği hastalığından müzdarip.

abd de acil durum ilan edildi maymun çiceği (3)

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre, bu yıl dünya çapında en az 26 bin 200 maymun çiçeği vakasına rastlandı. Ayrıca ABD’de maymun çiçeği tespit edilen vakaların ortalama yaşın 35 olduğu ifade edildi.

Ayrıca California, Long Beach'te bir pediatrik sakinin testi pozitif çıktıktan sonra, şehir bir basın açıklaması yayınlayarak herkesi uyanık olmaları konusunda uyardı.

Dünya Sağlık Örgütü'nden 'maymun çiçeği virüsü' açıklaması Dünya Sağlık Örgütü'nden 'maymun çiçeği virüsü' açıklaması

"Dünya yeni bir salgınla karşı karşıya"

CDC, vakaların büyük olasılıkla ev içi bulaşmalardan kaynaklandığını belirtti. İki hafta önce DSÖ, DSÖ genel müdürü Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus ile yaptığı bir basın açıklamasında maymun çiçeği hastalığını küresel bir sağlık acil durumu olarak ilan etti ve 75 ülkede 16.000'den fazla vaka olduğu konusunda uyarılarda bulundu.

abd de acil durum ilan edildi maymun çiceği (1)

Kısaca, hakkında çok az şey anladığımız ve uluslararası sağlık yönetmeliklerindeki kriterleri karşılayan yeni bulaşma yolları ile dünyaya hızla yayılan bir salgınla karşı karşıya olduğumuzu vurguladılar.