Florida, Hollywood'daki bir restoranda keşfedilen 'Biscuit' (Bisküvi) isimli bir ıstakoz, neredeyse müşterilere yemek olarak sunulacaktı. Red Lobster restoranın iletişim direktörü Nicole Bott şunları söyledi: "Biscuit'in yakalandığı bölgedeki balıkçılarımızdan yılın bu zamanında çok fazla turuncu ıstakoza rastladıklarını duyuyoruz."

Nadir turuncu ıstakozların renkleri diyetlerinden geliyor

Ayrıca ıstakozların kabuklarında nadir olarak oluşan bu farklı renklerin, farklı besin kaynaklarından oluşan diyetlerden geldiği belirtiliyor.

nadir ıstakoz (1)

'Smokies Akvaryumu' yöneticisi Jared Durrett, neler olup bittiğinin temeline inmeye çalıştı. Durrett yaptığı açıklamada, "Turuncu ıstakozlar nadirler, ancak belki de ilk düşündüğümüz kadar nadir değildir.

"Istakozlar renklerini diyetlerinde aldıkları pigmentler aracılığıyla elde ederler. Eğer bu turuncu ıstakozlar aynı bölgeden hasat ediliyorsa, belki de yerel diyetleri, ıstakozun genetiğiyle birleştiğinde gördüğümüz turuncu rengi yaratan bir pigment yapısını oluşturuyor."

nadir ıstakoz (4)

Ayrıca şu sözleri ekleyen Durret"Bunun daha derinlerine dalmayı ve bu anormalliğin neden daha sık meydana geldiğinin nedenlerini araştırmayı planlıyoruz." dedi.

Bisküvi'ye benzer bir ıstakoza daha rastlanılmıştı

Bunun yanı sıra Red Lobster'da geçtiğimiz aylarda bir nadir turuncu ıstakoza daha rastlandı. Bu kurtarılan ıstakoza ise bir peynir olan 'Cheddar' adı verildi. PETA, ıstakozun akvaryumdan çıkarılmasını ve vahşi doğada serbest bırakılmasını istedi.

Hayvan hakları örgütü sözcüsü şunları söyledi: "Çoğu ıstakoz, kaynayan suya atıldıktan ve acı içinde öldükten sonra parlak kırmızımsı bir renk alır, ancak Cheddar doğası gereği kırmızıdır ve bunun yerine okyanustaki evine geri gönderilmeyi hak ediyor"

Su uyur düşman uyumaz: Elon Musk, yatağının başucundaki silahlarıyla göz boyadı! Su uyur düşman uyumaz: Elon Musk, yatağının başucundaki silahlarıyla göz boyadı!

nadir ıstakoz (2)

"Istakozlar, çevrelerini keşfetmek için karmaşık sinyaller kullanan ve her yıl 100 mil veya daha fazla yolculuk yapan canlılardır."

Ayrıca PETA, balık içermeyen filetolar, sahte ıstakoz, yengeç kekleri yemeyi seçerek her ıstakozu ve diğer deniz yaşamını onurlandırmaya teşvik ediyor"