Microsoft, Windows 11'in dosya gezginine sekme desteği ekledi. Yeni dosya gezgini ile tıpkı tarayıcılarda olduğu gibi sekmeli sistem kullanılabilecek. Şaşırtıcı olarak Microsoft bu özelliği tam 27 yıl önce yayınlamaktan vazgeçmiş ve geliştirmeye devam etmişti.

2022-12-07 09_31_49-Window

Microsoft'un Windows 11 için yayınladığı güncellemeler arasında en kullanışlı biri olarak gösterilen dosya gezgininin mazisi çok eskiye dayanıyor. Şirket neredeyse 30 yıl önce geliştirmeye başladığı bu sekme sistemini Windows 95'te kullanıma sunmak istemişti.

w95sekme

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi 1995 yılında çıkan orijinal Windows 95'in geliştirici sürümünde sekmeli dosya gezgini özelliği test edilmişti. Ancak şirket 'bilinmeyen bir nedenden dolayı' bu özelliği işletim sisteminin final versiyonuna koymamıştı. Sekmeli sistemi gördüğümüz ilk yardımcı programlar internet tarayıcıları olmuştu.

Bir dönemin efsanesi Winamp mobil cihazlara geliyor! İşte yeni görünümü Bir dönemin efsanesi Winamp mobil cihazlara geliyor! İşte yeni görünümü

Windows 11'ine gelen özellik ile çoklu pencere açmadan dosya gezginindeki sekmeleri kullanarak çalışmak artık çok büyük kolaylık sağlayacak. Bu özelliğin Windows 10'a gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor.