Bir dağcı ve üniversite profesörü olan John All, 2014'te medeniyetten uzak bir Himalaya zirvesinde çadırının yakınında yürürken, bir kar tabakasının arasından düşerek 20 metrelik dar bir yarıkta sıkıştı. 15 kemiği kırılan All'ın omzu çıktı ve iç kanama geçiriyordu, ancak şaşırtıcı bir şekilde sosyal medya sayesinde kendini ölümün pençesinden kurtarabildi.

dagci himalaya (5)

Dağcı düştüğü anda öldüğünü düşündü

Verdiği röportajlarda All, düştüğü anda hayatının sona erdiğini düşündüğünü söyledi, ancak mucizevi bir şekilde yarığın dibine kadar düşmek yerine küçük bir çıkıntıda sıkıştı.

dagci himalaya (4)

Kırık kolları hiçbir işe yaramadığı için bacaklarını kullanarak yarıktan dışarı çıkmaya çalışmaktan başka seçeneği olmayan All, düştükten sonraki dört saatini boşluktan çıkmak için geçirdi ve kendini yarıktan çıkardığında, çadırına sürünerek ulaşması iki saatini aldı.

Kampa ulaşan All, Facebook'ta paylaşımda bulundu

John All kampına vardığında, Amerikan Tırmanıcı Bilim Programının Facebook sayfasına otomatik olarak gönderilmek üzere programlanmış uydu telefonundan bir metin mesajı gönderdi.

2022'nin ilk 5. kategori kasırgası: Hinnamnor Tayfunu 2022'nin ilk 5. kategori kasırgası: Hinnamnor Tayfunu

dagci himalaya (1)

All'ın Facebook'a gönderdiği mesaj şu şekildeydi: "Lütfen Global Rescue'u arayın. Kol ve kaburgam kırıldı iç kanamam var. 20 metrelik bir yarığa düştüm. Tırmandım. 2.Himlung Kampı Lütfen acele edin.”

Neyse ki, mesaj grup üyeleri tarafından çabucak fark edildi ve bir kurtarma görevi başlatıldı, ancak bir helikopterin kamp noktasına gelmesi yaklaşık 16 saat sürdü.

Kırık kemiklerine rağmen 20 metreyi tırmanmayı başardı

All, “Muhtemelen tırmanmam dört ya da beş saatimi aldı. Bir balta alıp kendimi yukarı çekebileceğim kadar sert karın olduğu bir noktayı bulana kadar yanlara ve hafifçe yukarı doğru hareket etmeye devam ettim.

dagci himalaya (2)

"Elbette, bu dört veya beş saat içinde herhangi bir zamanda düşersem, yarığın dibine kadar düşeceğimi biliyordum."

Yarıktan tırmanışa gelince, All şunları söyledi: "En büyük sorun şuydu, sağ tarafımdaki kaburgalarım çok kırıldığı için her şeyi sadece sağ ayağımla yapmak zorunda kaldım."