McAfee uzmanları, Google Chrome mağazasında yer alan ve kullanıcıların tarama verilerini izleyen 5 adet kötü amaçlı yazılım içeren uzantıyı ortaya çıkardı. Kullanıcıların eklentileri indirme sayısı 1 milyonu geçmiş durumda.

5 farklı uzantıda zararlı yazılım tespit edildi

McAfee güvenlik uzmanlarının tespit ettiği zararlı Google Chrome uzantıları arasında şunlar var:

  • Netflix Party - 800.000 indirme
  • Netflix Party 2 - 300.000 indirme
  • Full Page Screenshot Capture - Screenshotting (Tam sayfa ekran görüntüsü alma) - 200.000 indirme
  • FlipShope - Price Tracker Extension (Fiyat takibi) - 80.000 indirme
  • AutoBuy Flash Sales - 20.000 indirme

2022-08-31 12_07_15-Window

Yukarıdaki kötü amaçlı yazılım içeren uzantıların toplam indirilme sayıları 1 milyonu geçmiş durumda. Bahsi geçen Chrome uzantıları size vadettikleri özelliği yerine getiriyor ancak sizin fark edemeyeceğiniz bir şekilde de bazı riskli işlemleri bilgisayarınızda gerçekleştiriyor.

Bu nedenle, listelenen uzantılardan herhangi birini kullanıyorsanız, işlevlerini yararlı bulsanız bile, bunları hemen tarayıcınızdan kaldırmanız önerilir. 

Rus taksi uygulamasını hackleyenler belli oldu: Anonymous saldırıyı üstlendi Rus taksi uygulamasını hackleyenler belli oldu: Anonymous saldırıyı üstlendi

"Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Yakalama - Ekran Görüntüsü Alma" ve "FlipShope - Fiyat İzleyici Uzantısı" Chrome Web Mağazasında hâlâ mevcut.

İki Netflix Party uzantısı mağazadan kaldırıldı, ancak bu onları web tarayıcılarından silmez, bu nedenle kullanıcıların bunları kaldırmak için manuel işlem yapması gerekir.

Geçtiğimiz günlerde de "Internet Download Manager" adıyla bir eklenti tespit edilmişti

Yazılım şirketi Tonec tarafından yayınlanan, Internet Download Manager adlı yasal bir Windows programı var. Bir kötü amaçlı yazılım içeren Google Chrome uzantısı da bu ismi kullanarak insanları kandırmaya çalışıyor. 

Tonec, Firefox ve Chrome için İnternet İndirme Yöneticisi uzantıları sunar. Ancak şirket tarafından sağlanan orijinal Chrome uzantısına 'IDM Entegrasyon Modülü' adı verilir . Ayrıca, Tonec'in SSS'si , "Google Store'da bulunabilen tüm IDM uzantılarının sahte olduğunu ve kullanılmaması gerektiğini lütfen unutmayın."

Buna karşılık, sahte 'İnternet İndirme Yöneticisi' Chrome uzantısı , "indirme hızınızı %500'e kadar artırdığını" iddia eden " Pupnewsapp " adlı bir web sitesi tarafından yönetiliyor gibi görünüyor ve işlevleri tamamen kullanıcıyı kandırmaya yönelik.

2022-08-28 13_02_43-Window

Uzantıyı yüklediyseniz hemen silin

Puupnewsapp'ın "Internet Download Manager" adlı Chrome uzantısı eğer uzantılarınız arasında varsa, hızlıca kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. 200 binden fazla kullanıcı tarafından indirilen bu uzantının bu güne kadar fark edilmemiş olması da oldukça ilginç.